„Furiosa”, „Garfield w kinie”, „Chimera” i „Atlas”: główne premiery tygodnia

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Przedstawiamy wybór najbardziej oczekiwanych premier tego tygodnia

Główną premierą w tym tygodniu w kinach będzie postapokaliptyczny film akcji „Furiosa: The Mad Max Saga” kultowego George’a Millera – z Anyą Taylor-Joy i Chrisem Hemsworthem w rolach głównych.

Również na dużych ekranach można obejrzeć komedię animowaną „Garfield w kinie”, komedię romantyczną „Chimera” z gwiazdą „Rivals” Joshem O’Connorem w roli tytułowej, dramat historyczny „One Life” z Anthonym Hopkinsem i Heleną Bonham Cartera, artystyczny dokument „Nam June Pek: The Moon is the Oldest TV” oraz typową francuską komedię „Meet the Goat!”

Tymczasem film science-fiction „Atlas” z ikoną popu Jennifer Lopez w roli głównej zostanie udostępniony online w serwisie Netflix, pisze UNIAN w recenzji.

Furiosa: Mad Max. Saga

Furiosa: A Mad Max Saga (USA, Australia, 2024, przygodowy/fantasy/akcja/postapokaliptyczny)

Film jest zarówno prequelem, jak i spin-offem filmu Mad Max: Droga gniewu z 2015 roku. Akcja rozgrywa się 45 lat po upadku świata, kiedy młoda Furiosa zostaje porwana z matriarchalnego Zielonego Miejsca Wielu Matek i oddana w ręce dużej Hordy Motocyklistów pod wodzą Dementusa. Kiedy razem przemierzają Pustkowia, natrafiają na Cytadelę Immortana Joe. Gdy dwóch tyranów walczy o dominację, Furiosa staje przed wieloma wyzwaniami, próbując znaleźć drogę do domu.

Film wyreżyserował i napisał George Miller, który wyreżyserował także trzy pierwsze oryginalne filmy Mad Max z Melem Gibsonem (1979, 1981 i 1985), a w 2015 roku wznowił serię filmem Mad Max: Na drodze gniewu z Tomem Hardym i Charlize Theron w rolach głównych Furiosa.

Główną rolę w filmie gra Anya Taylor-Joy (serial telewizyjny „Postęp królowej”, filmy „Czarownica”, „Split”, „Menu”, „Varyag”). Początkowo planowano powierzyć rolę Furiosy Charlize Theron, stosując technikę odmładzającą, jednak ostatecznie George Miller zdecydował się porzucić ten pomysł.

W filmie występują także Chris Hemsworth (Thor, Avengers, Extraction), który wciela się w Dementusa, Tom Burke (Mank, serial The Crown) w roli Praetorian Jack, Laci Galm (seria Matrix, serial „Preacher”) w rola Immortan Joe i innych.

Film miał swoją premierę na 77. Festiwalu Filmowym w Cannes 15 maja 2024 r., a jego premiera odbyła się w Australii 17 maja. W pozostałej części świata, w tym na Ukrainie, film będzie wyświetlany w kinach od 23 do 24 maja.

Film ma obecnie ocenę 8,1 na 10 w serwisie IMDb, zaś w serwisie Rotten Tomatoes – 87% ocen krytycznych i wyróżnienie „Certified Fresh”. Jednocześnie filmoznawcy serwisu Metacritic ocenili go na 80 na 100 punktów, co odpowiada charakterystycznym „ogólnie pozytywnym recenzjom”.

Garfielda w filmach

Film o Garfieldzie (USA, 2024, komedia/przygodowy/rodzinny/animacja)

Ulubieniec milionów, gruby rudy kot Garfield powraca na duże ekrany. Nienawidzi poniedziałków, uwielbia lasagne i każdy dzień spędza przed telewizorem. Tym razem jednak za domem czeka go niespodziewana przygoda. Po przypadkowym spotkaniu z dawno zaginionym ojcem – brudnym kotem z ulicy – ​​Garfield i jego przyjaciel Odie zmuszeni są porzucić beztroskie życie i wyruszyć w dziką podróż.

W oryginalnej wersji głosy głównym bohaterom podkładali Chris Pratt (franczyzy Strażnicy Galaktyki, Jurassic World), Samuel L. Jackson (seria Pulp Fiction, Gwiezdne Wojny, Avengers), Nicholas Hoult (Mad Max: Droga gniewu”, „ Menu”, seria „X-Men”), Hannah Waddingham („Kaskader”, serial „Gra o tron”, „Ted Lasso”) i inne. W ukraińskim dubbingu głosy głównych bohaterów oddali Władimir Dantes, Grigorij German, Michaił Kukujuk i inni.

Film wyreżyserował Mark Dindal, który wcześniej pracował przy wielu projektach Disneya jako animator efektów specjalnych, a także nadzorował efekty specjalne w kilku filmach, takich jak Mała Syrenka (1989) i Ratownicy Australii (1990). Zadebiutował jako reżyser w 1997 roku filmem animowanym Koty nie tańczą.

Film ma obecnie wynik 6 na 10 w serwisie IMDb i 58% akceptacji krytyków w serwisie Rotten Tomatoes. Jednocześnie filmoznawcy serwisu Metacritic ocenili go na 40 na 100 punktów, co odpowiada charakterystyce „recenzji mieszanych lub przeciętnych”.

Chimera

La chimera (Francja, Włochy, Szwajcaria, 2023, komedia/przygodowy/romans)

Akcja filmu rozgrywa się we Włoszech w latach 80. Wracając do swojego rodzinnego miasteczka na wybrzeżu morskim, Arthur spotyka lokalny gang rabusiów grobowców. Mężczyzna posiada dar, który bardzo interesuje czarnych archeologów – zdolność odczuwania pustki. Jego moc pomaga wzbogacić się, odkrywając ukryte w ziemi tajemnice starożytnego świata, ale także prowadzi do nieoczekiwanych konsekwencji.

Główną rolę w filmie zagrał gwiazda „Rywali” Luca Guadagnino – brytyjski aktor Josh O’Connor, znany także z roli młodego księcia Karola w serialu „The Crown”. Towarzyszyły mu legendarna Isabella Rossellini (Blue Velvet, Śmierć staje się nią, Astronauta), wschodząca francuska gwiazda Lou Roy-Lecollinet (Trzy wspomnienia mojej młodości) i włoska aktorka Alba Rohrwacher (Opowieść o opowieściach, „Szczęśliwy Lazzaro” „Nieznajoma córka”). Jest starszą siostrą reżysera „Chimery” Aliche’a Rohrwackera („Cuda”, „L’Lazzaro”).

Film miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2023 roku, gdzie brał udział w konkursie głównym i zebrał pozytywne recenzje krytyków.

Film ma obecnie ocenę IMDb na poziomie 7,3 na 10, podczas gdy na Rotten Tomatoes ma 94% oceny krytyków z wyróżnieniem „Certified Fresh” i 70% oceny publiczności. Jednocześnie na platformie Metacritic filmoznawcy ocenili go na 91 na 100 punktów z wyróżnieniem „Must See” (odpowiadającym charakterowi „powszechnego uznania”), a ogółu widzów – 6,6 na 10 punktów („ogólnie pozytywne recenzje”).

Jedno życie

One Life (Wielka Brytania, Australia, USA, 2023, dramat/historyczny/biograficzny)

Fabuła filmu koncentruje się wokół skromnego i prywatnego pana Nicholasa Wintona, który zostaje zaproszony do telewizyjnego talk show, gdzie w końcu poznaje całą prawdę o wydarzeniach II wojny światowej, kiedy próbował uratować od śmierci setki dzieci w obozie koncentracyjnym. Jedno życie może zmienić losy setek ludzi – zarówno tych przeszłych, jak i teraźniejszych.

Główne role w filmie zagrali Anthony Hopkins („Milczenie owiec”, „Ojciec”, „Poznaj Joe Blacka”), Helena Bonham Carter („Fight Club”, „Charlie i fabryka czekolady”, „Harry Potter”), Jonathan Pryce („Jutro nie umiera nigdy”, „Dwóch papieży”, seria „Piraci z Karaibów”), Lena Olin („Dziewiąte wrota”, „Królowa potępionych”, „Astronauta” „), Johnny’ego Flynna („Emma”, „David Bowie: Historia człowieka z gwiazd”, serial „Ripley”) i inne.

Film wyreżyserował brytyjski reżyser telewizyjny James Hawes, który wcześniej pracował przy wielu serialach telewizyjnych, w tym Black Mirror, Merlin, Tabloid Horrors, The Alienist i Slow Horses. Jest to jego pełnometrażowy debiut reżyserski.

Film ma obecnie ocenę IMDb na poziomie 7,5 na 10, podczas gdy na Rotten Tomatoes ma 91% aprobaty krytyków z wyróżnieniem „Certified Fresh” i 95% aprobaty publiczności. Jednocześnie na Metacritic eksperci filmowi ocenili go na 69 na 100 punktów, a ogół widzów na 6,5 ​​na 10 punktów, co w obu przypadkach odpowiada charakterystyce „ogólnie pozytywnych recenzji”.

Nam June Baek: Księżyc to najstarszy telewizor

Nam June Paik: Moon Is the Oldest TV (USA, 2023, film dokumentalny/biograficzny)

Dokument ten poświęcony jest amerykańsko-koreańskiemu artyście Nam June Baekowi, zwanemu Nostradamusem ery cyfrowej, który przepowiedział pojawienie się Internetu. Jego pomysły można znaleźć w światowych mediach, sieciach społecznościowych i estetyce MTV. Artysta urodził się w Korei, która była wówczas okupowana przez Japonię, wolność twórczą odnalazł w powojennych Niemczech, gdzie kształcił się na kompozytora. Spotkanie z amerykańskim kompozytorem Johnem Cage’em podzieliło jego życie na przed i po. Zainspirowany swoimi odważnymi podejściami, Nam June Pek niestrudzenie eksperymentuje: tworzył sztukę z telewizji i wywrócił do góry nogami świat sztuki współczesnej.

Film ma obecnie ocenę 6,8 na 10 w serwisie IMDb i 90% akceptacji krytyków w serwisie Rotten Tomatoes. Jednocześnie eksperci filmowi Metacritic ocenili go na 79 na 100 punktów, co odpowiada charakterystyce „ogólnie pozytywnych recenzji”.

Poznaj Kozę!

Les Chèvres! (Francja, 2024, komedia)

Czy wiesz, że w XVII wieku zwierzęta mogły być sądzone za popełnienie przestępstwa? Mistrz Pompignac wierzy, że znalazł dzieło swojego życia, broniąc młodej i niewinnej Josette, niesłusznie oskarżonej o zamordowanie marszałka… Nie wziął jednak pod uwagę dwóch rzeczy. Najpierw staje przed potężnym przeciwnikiem – Mistrzem Valverem. Po drugie, klientem Pompignaca jest… koza.

Główną rolę w filmie zagrał popularny francuski komik Denis Boon, najbardziej znany z filmów „Agent Lew”, „Miłość to najlepsze lekarstwo” i „Dubler”.

Film ma obecnie ocenę 4,9 na 10 w serwisie IMDb.

Atlas

Atlas (USA, 2024, przygodowy/sci-fi/dramat)

Akcja filmu rozgrywa się w przyszłości high-tech. Główna bohaterka, Atlas Shepherd, jest błyskotliwą mizantropijną analitykką, głęboko nieufną do sztucznej inteligencji, która przyłącza się do misji mającej na celu schwytanie robota-renegata, z którym łączy ją tajemnicza przeszłość. Kiedy plany nie idą zgodnie z oczekiwaniami, jej jedyną nadzieją na ocalenie przyszłości ludzkości przed sztuczną inteligencją jest jej zaufanie.

Główną rolę w filmie zagrała ikona popu Jennifer Lopez („Wyjdę za ciebie”, „Klatka”, „Ślicznotki”). W rolach głównych występują także Simu Liu („Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni”, „Barbie”), Sterling K. Brown („Czarna Pantera”, „Predator”), Mark Strong („Kingsman: Tajne służby”, „Cruella”) i Lana Parrilla (serial „Pewnego razu, Prawnik Lincolna”).

Film wyreżyserował kanadyjski reżyser Brad Peyton, najbardziej znany ze swojej pracy przy hitach kinowych Podróż 2: Tajemnicza wyspa, San Andreas Fracture i Rampage z Dwayne’em „The Rock” Johnsonem, a także postapokaliptycznym serialu komediowym Przed świtem.

Film będzie dostępny w serwisie Netflix od 24 maja 2024 r.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet