Mogą zniszczyć całą uprawę: królewscy ogrodnicy wymienili cztery główne choroby pomidorów

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Po długich wysiłkach zmierzających do uprawy pomidorów z nasion do owoców, bardzo rozczarowujące będzie stwierdzenie, że przyszłe zbiory będą zagrożone z powodu chorób

Pomidory to bardzo satysfakcjonujące rośliny. Tylko kilka krzewów owocuje przez cały sezon. Mogą jednak cierpieć z powodu wielu problemów, w tym chorób i szkodników.

Po wielu wysiłkach związanych z uprawą pomidorów od nasion do owoców, bardzo rozczarowujące będzie stwierdzenie, że przyszłe zbiory są zagrożone z powodu chorób i szkodników.

Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) rozmawiało z Express.co.uk o wielu problemach, z jakimi borykają się ogrodnicy podczas uprawy pomidorów. Eksperci wymienili cztery główne problemy, które mogą przeszkodzić Tobie w zbiorach pomidorów.

Pleśń liści pomidora

Pleśń na liściach pomidorów to choroba grzybicza, która atakuje liście pomidorów i występuje częściej na roślinach uprawianych w szklarniach.

W przypadku pleśni liści pomidora często mylona jest ona z innymi chorobami, takimi jak zaraza pomidora. Pierwsze objawy pleśni na liściach często można zaobserwować w kwietniu lub maju, jednak najczęściej pojawiają się one w czerwcu i lipcu i rozwijają się dość szybko, dlatego warto na bieżąco sprawdzać rośliny.

Początkowo można zauważyć pojawienie się żółtych plam na powierzchni liścia, rozwój pleśni na dolnej powierzchni, brązowe zabarwienie liści lub ich marszczenie, a także zahamowanie wzrostu.

Jeśli na pomidorach zauważysz pleśń, Royal Gardeners zaleca zapewnienie odpowiedniej wentylacji podczas uprawy pomidorów w szklarni i unikanie zamoczenia liści podczas podlewania. Należy również unikać temperatur powyżej 21°C, a ogrodnicy powinni wyrywać zainfekowane liście zaraz po ich pojawieniu się.

Zaraza późna pomidorów

Zaraza późna pomidorów atakuje zarówno liście, jak i owoce, powodując gnicie i występuje najczęściej przy ciepłej, wilgotnej pogodzie pod koniec lata.

Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze stwierdziło, że zaraza pomidorów może czasami prowadzić do całkowitej utraty plonów, szczególnie w przypadku pomidorów uprawianych na zewnątrz.

Chociaż nie ma lekarstwa na tę chorobę, gdy dotknie ona rośliny pomidora, istnieją proste sposoby jej kontrolowania. Obejmuje to kontrolowanie temperatury i poziomu światła słonecznego oraz ostrożne unikanie skrajności.

Unikaj masowego podlewania, a jeśli rośliny staną się zbyt suche, nie podlewaj ich, ale stopniowo przywracaj poziom wilgoci w glebie. Nie przechowuj herbicydów, chwastów trawnikowych ani produktów paszowych w szklarni. Unikaj także kontaktu pomidorów ze skoszoną trawą, jeśli trawnik został niedawno poddany zabiegowi.

Wirusy pomidorowe

Istnieje wiele wirusów pomidora, o których należy pamiętać, a według specjalistów pozostawiają one mozaikowe wzory na liściach pomidora i powodują zahamowanie wzrostu.

Na świecie występuje ponad 20 wirusów, ale najczęstsze to wirus mozaiki tytoniu, wirus mozaiki pomidora, wirus plamistej więdnięcia pomidora, wirus mozaiki pepino i wirus mozaiki ogórka.

RHS zaleca natychmiastowe usunięcie roślin wykazujących objawy, ponieważ będą stanowić źródło infekcji dla innych zdrowych roślin pomidorów w pobliżu.

Po kontakcie z zakażonymi roślinami umyj ręce i narzędzia w gorącej wodzie z mydłem. Jako dodatkowy środek ostrożności należy wysterylizować instrumenty środkiem dezynfekującym.

Ogrodnicy powinni również unikać uprawy w pobliżu innych roślin podatnych na te wirusy.

Szkodniki pomidorów

Szkodniki takie jak mszyce przyciągają żółty kolor kwiatów pomidora i uwielbiają wysysać sok z młodych liści i owoców.

Kolonie mszyc można zwykle zobaczyć gołym okiem i mogą powodować zahamowanie wzrostu w postaci zwiniętych lub zniekształconych liści. Często wydzielają też lepką spadzię, na której może rozwijać się czarna pleśń, a mszyce rozwijają się nie tylko na pomidorach, ale także na innych owocach.

Aby się ich pozbyć, rozgnieć je kciukiem i palcem wskazującym lub wprowadź do ogrodu naturalnych wrogów mszyc, takich jak biedronki i chrząszcze ziemne.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet