7 znaków ostrzegawczych, że nie dostarczasz wystarczającej ilości żelaza

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Jedną z oznak niedoboru żelaza jest niezwykłe zmęczenie.

Ludzie często przypisują objawy niedoboru żelaza zwykłemu przepracowaniu lub znajdują dla nich jeszcze bardziej banalne wyjaśnienia. Oczywiście jeden znak nie świadczy o występowaniu niedoboru tego pierwiastka, jednak ich połączenie to poważny sygnał, aby sprawdzić poziom żelaza w organizmie. Książka „Eat This, Not That” opowiada o tym, jak rozpoznać niedobór żelaza.

Czuć się zmęczonym

Jedną z oznak niedoboru żelaza jest niezwykłe zmęczenie. Objaw ten występuje, ponieważ organizm potrzebuje wystarczającej ilości żelaza do wytworzenia hemoglobiny – białka znajdującego się w czerwonych krwinkach, które umożliwia im przenoszenie tlenu w całym organizmie. Kiedy poziom żelaza jest niski, organizm może mieć trudności z transportem wystarczającej ilości tlenu do tkanek i narządów, co prowadzi do ciągłego uczucia wyczerpania.

Paznokcie przybierają kształt łyżki

Jednym z objawów niedoboru żelaza jest pojawienie się paznokci w kształcie łyżki, zwanych w medycynie koilonychią. W tym stanie paznokcie stają się cienkie i wklęsłe, przypominając kształtem łyżkę. Objaw ten nie jest jedynie problemem kosmetycznym, może wskazywać na niewystarczający poziom żelaza w organizmie, co wpływa na produkcję hemoglobiny i ogólny stan zdrowia.

Często jest Ci zimno

Jedną z oznak niedoboru żelaza jest zwiększona wrażliwość na niskie temperatury. Osoby z niewystarczającym poziomem żelaza mogą czuć się wyjątkowo zimno i mogą mieć zimne dłonie i stopy nawet w stosunkowo ciepłym otoczeniu. Dzieje się tak dlatego, że żelazo odgrywa kluczową rolę w produkcji hemoglobiny, która jest niezbędna do transportu tlenu w organizmie, wpływając na regulację temperatury wewnętrznej.

Twoja wydajność spadła

W przypadku dzieci niewystarczające spożycie żelaza może z czasem objawiać się gorszymi wynikami w nauce. W jednym badaniu średnie wyniki z matematyki były niższe u dzieci z niedoborem żelaza w porównaniu z dziećmi z prawidłowym poziomem żelaza.

Systematyczny przegląd pięćdziesięciu badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrients sugeruje, że poziom żelaza i niedokrwistość mogą być powiązane z wynikami w nauce oraz że przyjmowanie suplementów żelaza w okresie dojrzewania może poprawić wyniki w szkole, uwagę i koncentrację. Jednak potrzeba więcej badań, aby zbadać ten problem.

Zaburzenia snu

Odpowiedni poziom żelaza w organizmie sprzyja produkcji serotoniny i dopaminy, które są neuroprzekaźnikami niezbędnymi do regulacji cykli snu. Dowody wskazują, że niedobór żelaza wiąże się z gorszą jakością snu, zaburzeniami oddychania podczas snu i innymi czynnikami związanymi ze snem.

Jest uczucie niepokoju

Lęk może mieć różne źródła, od czynników genetycznych po doświadczenia życiowe. Niedobór żelaza może być również związany ze zwiększonym stanem lękowym. Żelazo ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia mózgu i wpływa na syntezę neuroprzekaźników i funkcjonowanie mózgu.

Pragnienie rzeczy niejadalnych

Specyficzną oznaką niedoboru żelaza jest stan charakteryzujący się apetytem na substancje, które nie mają wartości odżywczej – takie jak lód, ziemia, glina lub skrobia. To niezwykłe zachowanie żywieniowe jest często sposobem, w jaki organizm sygnalizuje brak niezbędnych składników odżywczych, takich jak żelazo. Najbardziej zagrożone są kobiety w ciąży i nastolatki.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet