Jak uprawiać piękne lilie bez fusarium: 5 zaleceń

Piękne lilie zawsze odmieniają miejsce, nadając mu niepowtarzalny urok. Każdy ogrodnik zajmujący się liliami gromadzi własne doświadczenia, których nie kupisz w sklepie, choćby to brzmiało banalnie. Uprawa lilii nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, są to kwiaty kapryśne i nie tolerują błędów. Te piękności ze zdjęcia rosną w moim ogrodzie. Chcę podzielić się z Wami wskazówkami, jak udało mi się osiągnąć bujne kwitnienie lilii.

Dezynfekcja lilii. Za każdym razem, gdy kupuję cebule w sklepie ogrodniczym lub na targu, a także przesadzając lilie, zawsze dezynfekuję je Maximem. Można też zastosować Fundazol. W praktyce przekonałam się o ich skuteczności w walce z fusarium.

Jeśli nie mam pod ręką Maxima, a mam pewność, że cebule są zdrowe, mogę je zdezynfekować różowym roztworem nadmanganianu potasu. Jeśli jednak chodzi o żarówki ze sklepu ogrodniczego, to zawsze wolę stosować Maxima Dachnika.

Kwietnik z liliami

Nawet jeśli na cebulach nie ma widocznych plam, nie gwarantuje to braku na nich zarodników Fusarium. Pozornie czysta cebulka lilii może zacząć gnić, gdy wilgoć zetknie się z niewidocznymi zarodnikami grzybów. Dlatego nie zapomnij o dezynfekcji cebul lilii odpowiednim preparatem. Wybrałem Maxima Dachnika.

  1. Poduszka drenażowa wykonana z piasku. Pomaga liliom zapobiegać fusarium. Na dno dołka do sadzenia układam 5 cm piasku rzecznego i posypuję cebulkami lilii, również przysypując je 5 cm piasku. W ten sposób lilia znajdzie się wewnątrz poduszki z piasku, co jest bardzo przydatne.
  2. Piasek rzeczny wysycha szybciej po podlaniu niż zwykła gleba. Pomaga to lilii szybciej wyschnąć i chroni ją przed fusarium.
  3. Spulchnianie gleby. Po deszczu lub podlaniu zawsze staram się spulchnić ziemię wokół lilii, aby szybciej przeschły.
  4. Nawozy. Nie używam dziewanny jako nawozu do lilii, preferując złożone nawozy mineralne. Stosowanie dziewanny zwiększa ryzyko zarazy fusarium u lilii.
  5. Podlewanie. Staram się podlewać lilie oszczędnie, aby uniknąć zalania gleby.

Jeśli lilia wygląda na przygnębioną, liście zaczynają więdnąć lub wielkość kwiatu zmniejsza się, nie należy czekać do sierpnia-września, aby wykopać wszystkie cebule. Lilię taką najlepiej wykopać miesiąc po przekwitnięciu ostatniego kwiatu i dokładnie obejrzeć cebulkę.

Różowe lilie w kwietniku

Zaraz po kopaniu myję żarówkę i ustalam dalsze działania. Pamiętaj, aby oczyścić cebulę ze zgniłych łusek i korzeni, a następnie zdezynfekować ją w Maximie na 3-4 godziny, postępując zgodnie z instrukcjami. Następnie żarówkę można sadzić w nowym miejscu.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet