Dietetyk wyjaśnia, dlaczego fioletowe warzywa i owoce zdecydowanie powinny znaleźć się w Twojej diecie.

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Fioletowe jagody, owoce i warzywa są zazwyczaj bogate w korzystne składniki odżywcze zwane antocyjanami.

Antocyjany są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, które w połączeniu z innymi fitoskładnikami chronią komórki przed uszkodzeniem. Jest ich wiele w produktach o fioletowym kolorze – śliwkach, winogronach, kapuście i burakach. RBC-Ukraina opowiada o zaletach fioletowej żywności, nawiązując do wpisu dietetyka Olega Shvetsa na Facebooku.

Jakie są zalety fioletowej żywności?

„Fioletowe jagody, owoce i warzywa są zazwyczaj bogate w korzystne składniki odżywcze zwane antocyjanami. Podobnie jak wiele innych fitoskładników, pomagają chronić komórki przed uszkodzeniami, które mogą prowadzić do chorób” – mówi lekarz.

Antocyjany działają w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi zawartymi w pokarmach roślinnych, aby zapewnić optymalne funkcjonowanie organizmu.

Shvets udostępnia listę zdrowych fioletowych warzyw i owoców.

Śliwki

Im intensywniejszy kolor, tym wyższa zawartość antocyjanów. Dojrzałe owoce zawierają również więcej korzystnych składników odżywczych. Skórki śliwek mogą zawierać 20 razy więcej przeciwutleniaczy niż miąższ.

Jagody

„Chociaż antocyjany są kojarzone z kolorem fioletowym, pigmenty w jagodach mogą wahać się od czerwonego do niebieskiego. Należą do nich jagody, jeżyny, truskawki, jagody, czarne porzeczki i morwa. Badania wykazały, że u dzieci i dorosłych spożywających jagody te jagody mogą poprawić aktywność umysłową i poprawić nastrój” – mówi Shvets.

Naukowcy pracują nad hipotezą dotyczącą wpływu antocyjanów jako specyficznych komunikatorów między komórkami mózgowymi.

Ziemniak

To warzywo dostarcza nam potasu, magnezu, witaminy C i błonnika pokarmowego. Odmiany o fioletowej skórce i fioletowej skórce zawierają od dwóch do trzech razy więcej przeciwutleniaczy niż zwykłe białe ziemniaki.

Wiśnie

Antocyjany, które nadają im bogaty ciemny kolor, pomagają obniżyć ciśnienie krwi i utrzymać zdrowe naczynia krwionośne. Są również przydatne w przypadku problemów ze stawami, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów i dna moczanowa. Ponadto wiśnie zawierają wiele składników odżywczych, które pomagają zapobiegać nowotworom, chorobom serca i cukrzycy.

Winogrono

„Antocyjany w winogronach mogą mieć kolor od czerwonego do czarnego. Uwagę naukowców przykuł zawarty w jagodach resweratrol, znany ze swoich silnych właściwości przeciwutleniających. Jest on zawarty w skórce winogron, która nadaje czerwonemu winu kolor”. – wyjaśnia dietetyk.

kalafior

Fioletowy kolor zwykle białego warzywa nadaje tylko jeden gen, który odpowiada za większą zawartość antocyjanów w warzywach. Ponadto kalafior jest bogaty w inne składniki odżywcze, witaminę C i minerały. Aby zachować jak najwięcej składników odżywczych, gotuj na parze lub spożywaj na surowo.

Rudowłosa kapusta

Organizmowi może być łatwiej wykorzystać antocyjany zawarte w kiszonej kapuście. Kiedy fermentujesz kapustę, otrzymujesz naturalne probiotyki, które odżywiają mikroflorę jelitową, bakterie w jelitach. Pomagają organizmowi chronić się przed niekorzystnymi czynnikami, wspomagają wchłanianie składników odżywczych, trawienie pokarmu, a nawet kontrolują stany lękowe.

Buraczany

Kolor tego tradycyjnego ukraińskiego warzywa pochodzi od różnych przeciwutleniaczy zwanych betalainami. Te czerwone i żółte pigmenty znajdują się w łodygach boćwiny i rabarbaru, a także w niektórych grzybach. Łatwiej ulegają zniszczeniu pod wpływem ciepła niż antocyjany, więc spróbuj gotować buraki na parze. Warzywa te są dobre dla zdrowia serca i mózgu i pomagają ustabilizować poziom cukru we krwi” – ​​mówi Shvets.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet