Dlaczego pojawia się zapalenie spojówek i jak je wyleczyć?

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Dziś każda klinika okulistyczna zaleci poddanie się leczeniu, jeśli masz kilka charakterystycznych objawów.

Zapalenie spojówek jest najczęstszą chorobą oczu. Co roku ponad 30% pacjentów konsultuje się z okulistą. Jeśli odczuwasz dyskomfort, obrzęk lub zaczerwienienie, prawdopodobnie cierpisz na zapalenie spojówek i w takim przypadku należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Rodzaje stanów zapalnych

Dziś okuliści mogą zdiagnozować:

  1. Zapalenie powiek i spojówek to zapalenie zarówno spojówki, jak i powiek.
  2. Zapalenie rogówki i spojówek to połączenie zapalenia spojówek ze stanem zapalnym rogówki.
  3. Zapalenie nadtwardówki to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia tkanek podobnego do zapalenia spojówek, ale bez łzawienia i wydzieliny z oczu.

Zapalenia można również podzielić na ostre (silny ból i straszny dyskomfort), przewlekłe (objawy są wyraźne, ale utrzymują się przez długi czas), podostre (etap przejściowy między pierwszym a drugim typem). Istnieje również typ nawracający, w którym objawy mogą pojawiać się często lub po pewnym czasie.

Jak zrozumieć, że masz zapalenie spojówek

Dzisiaj każda klinika okulistyczna zaleci poddanie się leczeniu, jeśli wystąpią następujące objawy:

  • Występuje obrzęk powiek lub zaczerwienienie błon śluzowych.
  • Wydzielana jest ropa lub śluz.
  • Twoje oczy swędzą, pieczą lub często łzawią.
  • Obecność „piasku” lub „zamazanego postrzegania świata”.

Dlaczego pojawia się zapalenie spojówek i jak je wyleczyć?

Cechy leczenia

Dobiera się go w zależności od rodzaju choroby i objawów. Przykładowo, jeśli przyczyną choroby jest infekcja i zostanie to potwierdzone badaniami laboratoryjnymi, wówczas lekarz przepisze antybiotyki, które przyniosą szybkie rezultaty. Jeśli zapalenie spojówek pojawi się z powodu określonego wirusa, należy przepisać odpowiednie leki. Jeśli choroba jest zaawansowana i towarzyszy jej silny ból, w leczeniu stosuje się leki zawierające hormony, difenhydraminę i interferon. Jeśli występuje ropna wydzielina, same krople nie poradzą sobie. Konieczne jest zintegrowane podejście (płukanie, krople i maści antybakteryjne).

Jeśli wystąpią pierwsze objawy, nie należy opóźniać leczenia. Może to prowadzić do komplikacji i poważniejszego podejścia. W takim przypadku najlepiej udać się nie do apteki, ale do okulisty, który zbada Twoje oczy, w razie potrzeby wykona wymaz, a także przepisze odpowiednie leki dla skutecznego efektu. Warto wybierać specjalistów, którzy posiadają doświadczenie i profesjonalny sprzęt. Wskazane jest, aby pracowali w klinice o dobrej reputacji i zlokalizowanej w dogodnym dla Ciebie miejscu.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet