Stęchły zapach „babci” w mieszkaniu zniknie na zawsze: najskuteczniejsze wskazówki

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Kiedy w mieszkaniu nieprzyjemnie pachnie, nie sposób czuć się w nim komfortowo.

Dziwny zapach w mieszkaniu – czy to „zapach” wilgoci, duszonej kapusty, czy dobrze znany „zapach babci” – nie tylko niweczy wszelkie wysiłki mające na celu stworzenie przytulnego domu, ale także dodaje problemów.

Nie zastanawiając się, skąd może pochodzić nieprzyjemny zapach w mieszkaniu, możesz spędzać miesiące na próżno próbując ukryć smród.

Nieprzyjemny zapach w mieszkaniu – przyczyny

Na pojawienie się konkretnego zapachu może wpływać wiele czynników i nie wszystkie są oczywiste. Wśród typowych powodów:

  • słaba wentylacja – z powodu niewystarczającego przepływu powietrza w pomieszczeniach może gromadzić się szeroka gama aromatów, w tym z gotowania – w rezultacie ten sam stęchły zapach pojawia się w prywatnym domu lub mieszkaniu;
  • wilgoć lub nadmierna wilgotność może stworzyć pożywkę dla pleśni i pleśni, których możesz nie zauważyć, ale z pewnością wyczujesz nosem;
  • kurz – osiadając na powierzchniach, może pochłaniać inne zapachy – od zwierząt, gotowania, dymu tytoniowego i innych rzeczy, dlatego epicentrum smrodu w mieszkaniu mogą stanowić „zaniedbane” zakamarki, po których często się nie obejdzie do sprzątania (spiżarnie, szafki, szuflady w kuchni i tak dalej);
  • dym tytoniowy – jego zapach jest bardzo trwały i może przenikać przez tapicerkę mebli, dywany, a nawet ściany, dlatego smród utrzymuje się nawet po wielokrotnym wietrzeniu.

Nie zapominaj też, że całe mieszkanie może śmierdzieć z powodu jednego „pachnącego” przedmiotu. Mogą to być ziemniaki zepsute w spiżarni lub zgniły dżem, sok rozlany za kanapą, brudne pranie, kosz na śmieci w kuchni i wiele innych.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach w mieszkaniu za pomocą środków ludowych i czyszczenia

Ludzie często zastanawiają się, jak usunąć zapach z mieszkania po babci lub długim okresie nieobecności w domu. I bez względu na to, jak bardzo chciałbyś znaleźć w tym przypadku super skuteczną „magiczną różdżkę”, nie możesz obejść się bez zabawy w detektywa. Będziesz musiał wytrwale szukać przyczyny smrodu i wybierać metody rozwiązania problemu w zależności od wykrytego problemu.

Jeśli okaże się, że problem ma związek z dużą wilgotnością w pomieszczeniu (np. po wycieku wody), pomocne będą specjalne gadżety – osuszacze i pochłaniacze.

Dokładne (znacznie bardziej skrupulatne, niż mogłoby się wydawać!) sprzątanie pomoże, jeśli źródłem smrodu okażą się kurz. Wyczyść wszystkie powierzchnie w domu, w tym dywany i zasłony. Ocet i soda oczyszczona pomogą lepiej zneutralizować obce zapachy podczas czyszczenia. Pomyśl o czyszczeniu parowym dywanów i tapicerki mebli tapicerowanych, do których podczas użytkowania może trwale przedostać się cała gama zapachów.

Aby efekt wysiłków w walce ze smrodem utrzymywał się dłużej, należy poprawić wentylację pomieszczeń. Wyrób sobie przynajmniej nawyk częstszego otwierania okien. W zimnych porach roku, gdy wentylacja jest bardziej problematyczna, pomocne będą pochłaniacze zapachów z improwizowanych środków. Można na przykład zostawić w pokojach talerze lub słoiki z ziarnami lub fusami kawy, sodą oczyszczoną lub węglem aktywnym.

Bądź pewien, że próby zamaskowania zapachu bez zajęcia się jego przyczyną są całkowicie nieskuteczne. Zatem z podniesioną głową warto poszukać czegoś, co wprowadzi do mieszkania przytulność – dyfuzorów z olejkami eterycznymi, świec zapachowych i patyczków zapachowych – dopiero po zidentyfikowaniu i wyeliminowaniu źródła smrodu.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet