Jak pozbyć się zgagi po wakacjach: najprostsze sposoby

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Jeśli odczuwasz pieczenie w gardle lub przełyku, unikaj tłustych i smażonych potraw.

Zgaga to częsta dolegliwość po wakacjach. Zwykle pojawia się po dużym spożyciu tłustych i różnorodnych potraw. Aby wyeliminować zgagę, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Co pić, żeby pozbyć się zgagi – radzi Wprost.

Co to jest zgaga

Zgaga to palący ból w klatce piersiowej i przełyku (a czasami w gardle). Dyskomfort ten pojawia się, gdy zwieracz przełyku nie działa prawidłowo i pokarm cofa się z żołądka do przełyku, podrażniając błonę śluzową gardła. Towarzyszą temu inne objawy, takie jak kwaśny smak w ustach, nieświeży oddech, czkawka i nudności.

Łatwostrawna dieta i odpowiednia jej ilość pomaga sobie z tym poradzić.

Co pić na zgagę

Woda jest Twoim najlepszym sprzymierzeńcem w walce ze zgagą. Oczyszcza przełyk z kwasu żołądkowego. Najlepszą opcją jest ta bez dodatku dwutlenku węgla. Gaz zwiększa ciśnienie w żołądku i rozciąga go, co zaburza pracę dolnego zwieracza przełyku i sprzyja „cofaniu się” strawionego w żołądku pokarmu.

W tym przypadku ważna jest również temperatura cieczy. Zimne i gorące napoje podrażniają ściany przełyku i zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzyjemnych objawów.

Jeśli chcesz pozbyć się objawów zgagi, możesz wzbogacić swój jadłospis także o takie produkty jak:

  • mleko, kefir czy maślanka – zawierają białko i wapń, które neutralizują kwasy trawienne, a jednocześnie wspomagają pracę zwieracza przełyku (jego dysfunkcja jest jedną z głównych przyczyn zgagi)
  • woda z sodą oczyszczoną (wystarczy pół łyżeczki sody oczyszczonej na 250 ml płynu) – napój ten obniża wysokie pH w żołądku, a co za tym idzie, zmniejsza uczucie pieczenia (uwaga: tego napoju powinny unikać kobiety w ciąży )
  • nalewka lniana – ziarna lnu w kontakcie z wodą wydzielają śluz, który otula przełyk i tworzy warstwę ochronną (łagodząc tym samym podrażnienia wywołane zgagą),
  • nalewka z kminku – aby ją przygotować, rozetrzyj w moździerzu łyżeczkę nasion, zalej gorącą (ale nie wrzącą wodą) wodą, a po piętnastu minutach odcedź i wypij (związki zawarte w napoju korzystnie wpływają na układ trawienny i wyeliminować piekący ból gardła)
  • napar z imbiru – łyżeczkę startego korzenia zalać gorącą wodą, przykryć pokrywką, po ostygnięciu i odcedzeniu wypić napój (pomoże to pozbyć się nieprzyjemnych objawów związanych z zarzucaniem pokarmu)
  • napar z melisy – działa uspokajająco, dzięki czemu może łagodzić objawy zgagi (szczególnie jeśli problem wynika ze stresu i nadmiernego napięcia),
  • ekstrakt z lukrecji – wzmacnia błonę śluzową przełyku i w efekcie zmniejsza ryzyko podrażnienia wywołanego kwasami żołądkowymi (pół łyżeczki rozdrobnionego korzenia zalać wodą, gotować 10 minut, odcedzić, odczekać, aż lekko ostygnie i drink),
  • sok z surowych ziemniaków – reguluje wydzielanie kwasów żołądkowych oraz łagodzi stany zapalne i podrażnienia w układzie pokarmowym, co oznacza, że ​​pomaga uporać się z pieczeniem w przełyku (do przygotowania napoju należy obrać warzywa, zetrzeć je na tarce i wycisnąć płyn z powstałej miazgi).

Jakie są inne sposoby na walkę z nieprzyjemnymi objawami zgagi?

Zrób napar z szałwii, nasion kopru włoskiego, rumianku lub prawoślazu. Łyżeczkę składnika zalać gorącą wodą i pozostawić pod przykryciem na 10-15 minut. Gotowy napar odcedź i wypij lekko przestudzoną (ale nie zimną) miksturę.

Czy domowe sposoby na zgagę są zawsze skuteczne?

Napoje na zgagę działają, ale ich działanie jest tymczasowe. Jeśli problem pojawia się często lub trwa dłużej niż kilka dni i nie ma jednoznacznej przyczyny, należy skontaktować się ze swoim lekarzem.

Uczucie pieczenia w przełyku może być objawem choroby i nie należy go ignorować. Należy pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii – napary na bazie ziół i przypraw, a także soki warzywne wypijane w zbyt dużych ilościach niekorzystnie wpływają na organizm.

Dlatego nie należy z nimi przesadzać. Jedna szklanka płynu powinna wystarczyć, aby wyeliminować nieprzyjemne objawy zgagi występującej po przejadaniu się.

Czego nie jeść i nie pić przy zgadze

Jeśli odczuwasz pieczenie w gardle lub przełyku, unikaj tłustych i smażonych potraw. Przestań także pić mocną kawę lub herbatę. Unikaj ostrych przypraw (takich jak chili). Wyeliminuj ze swojej diety alkohol i owoce cytrusowe.

Zawarte w nich związki nasilają produkcję soków trawiennych w żołądku. W rezultacie mogą przyczyniać się do nasilenia objawów zgagi.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet