Jak prawidłowo dbać o balsam do kwiatów w pomieszczeniach (mokry Vanka)

Prawdopodobnie wiele osób interesuje się kwiatem Wanka mokra, kto kiedykolwiek o tym słyszał, ludzie nazywają go balsamem do wnętrz, który jest tak lubiany za bezpretensjonalność i ciągłe kwitnienie. Ma swoją nazwę, ponieważ po podlaniu tworzy na sobie kropelki i dlatego ma taki „pseudonim”, ale dlaczego Vanka? Historia o tym milczy, jeśli wiecie, udostępnijcie.

Ten delikatny kwiat ma nie tylko piękno estetyczne, ale także właściwości lecznicze, dlatego jest tak ceniony przez wielu ogrodników.

Chociaż kwiat uwielbia światło słoneczne, potrzebne są dla niego bezpośrednie promienie, rozproszone światło. W przeciwnym razie liście mogą zostać uszkodzone i spalone. Nie zaleca się również umieszczania go w cieniu podłogi.

Pielęgnacja kwiatów Balsam do wnętrz (Vanka mokry)

Sama nazwa mówi sama za siebie, kwiat uwielbia wysoką wilgotność i powyżej 50% uważa się za optymalną dla niego. Wskazane jest zraszanie wodą kilka razy w tygodniu i jest to minimum.

Wet Roly preferuje ciepłe temperatury, około 20-25°C, dlatego nie zaleca się umieszczania rośliny w pobliżu drzwi lub okna, przez które może przedostawać się zimne powietrze. Unikaj także nagłych zmian temperatury, zwłaszcza zimą.

Podstawowe zasady pielęgnacji balsamu do wnętrz

Wybór lokalizacji. W przypadku rośliny lepiej wybrać miejsce, w którym nie ma bezpośredniego światła słonecznego; światło powinno być rozproszone. W przeciwnym razie roślina może się bardzo rozgrzać i osłabić.

Temperatura. Umieść kwiat bliżej grzejników, optymalna temperatura dla niego to 18-24 °C.

Podlewanie. Podlewanie należy wykonywać umiarkowanie i unikać zastoju wody w korzeniach. Dobry drenaż pomoże i zapobiegnie stagnacji wody.

Nawóz. Pamiętaj, aby karmić rośliny domowe co 2-4 tygodnie. Zimą możesz karmić znacznie rzadziej.

Lamówka. Od czasu do czasu niecierpek pokojowy należy przycinać, aby zachować zwarty kształt i pobudzić nowy wzrost. Natychmiast usuń suche liście.

Wilgotność. Balsam do wnętrz preferuje wilgotną atmosferę. Można regularnie spryskiwać liście miękką wodą lub umieszczać je w pobliżu nawilżacza.

Przenosić. Co 1-2 lata przesadzaj balsam do świeżej gleby. Unikaj zbyt dużych doniczek, aby uniknąć zalania gleby.

Rozmnażanie balsamu wewnętrznego

Doświadczeni ogrodnicy rozmnażają balsam przez sadzonki lub nasiona. W przypadku rozmnażania przez sadzonki, odetnij gałąź na długość 8-10 cm i umieść ją w wodzie, aby się ukorzeniła. Można ją od razu wykorzenić w doniczce z ziemi, jest jeszcze lepiej i mniej kłopotów z przesadzaniem.

Rozmnażając balsam przez nasiona, nie należy ich głęboko wysiewać i należy je przykryć folią. Po 2-3 tygodniach zobaczysz pierwsze pędy. Staraj się unikać kondensacji i wietrz, usuwając folię. Podlewanie balsamu małymi porcjami wody ochroni Twój kwiat przed pleśnią i gniciem.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet