Strefy zanieczyszczeń: gdzie w domu gromadzi się najwięcej kurzu i jak się go pozbyć

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Codziennie do organizmu człowieka dostaje się od 30 do 60 mg pyłów.

Kurz jest stałym „towarzyszem” każdego domu czy mieszkania, niezależnie od tego, czy ktoś w nim mieszka, czy nie. Nie tylko psuje nastrój, osadzając się na półkach, przedmiotach, stołach, ale także stwarza zagrożenie dla alergików i astmatyków. Nawet w idealnie czystym pomieszczeniu nie da się obejść bez kurzu. Zasób Sun Kool wymienił główne źródła kurzu w domu. Zanim jednak o nich porozmawiamy, zastanówmy się, czym jest pył i skąd się bierze.

Kurz to drobne cząsteczki o średnicy do 0,1 mm, które dostają się do domów przez okna i wentylację, a także na podeszwy butów. Głównymi źródłami kurzu jesteśmy my sami: martwe cząsteczki skóry, włosy, łupież i włókna odzieży. Dywany, meble tapicerowane i materace to miejsca, w których gromadzi się najwięcej kurzu. Ważne jest, aby wiedzieć, że kurz domowy zawiera dużą liczbę roztoczy.

Naukowcy zbadali kurz domowy z 35 krajów na całym świecie. W zależności od miasta znajdowano w nim arsen, ołów, chrom, nikiel, mangan i inne pierwiastki niebezpieczne dla organizmu. Roztocza, które żerują na martwych cząsteczkach ludzkiego naskórka, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Ich wydzieliny często powodują alergie i astmę. Dlatego osoby cierpiące na tego typu choroby powinny dokładnie podejść do walki z kurzem.

Ogólnie rzecz biorąc, każdego dnia do naszego organizmu dostaje się od 30 do 60 mg kurzu.

Gdzie więc w domu gromadzi się najwięcej kurzu?

Ubrania i pościel

Większość kurzu gromadzi się w szafie i na łóżku. Odzież przyciąga kurz z powietrza i wytwarza własny pył, uwalniając drobne włókna, podczas gdy prześcieradła, poduszki, materace i koce zbierają kurz w postaci martwych komórek skóry.

Aby zminimalizować gromadzenie się bałaganu w szafie, ubrania poza sezonem lub rzadko używane przedmioty najlepiej przechowywać w plastikowych torbach lub wiszących torbach. Jeśli chodzi o łóżko, obowiązkowa jest cotygodniowa zmiana pościeli i poszewek na poduszki. Do zabijania roztoczy najlepsza jest gorąca woda. Jeśli nie ma możliwości wyprania poduszek lub koców, należy je okresowo wywiesić do wyschnięcia na świeżym powietrzu lub oddać do pralni chemicznej.

Zasłony i rolety

Parapety, zasłony i żaluzje to jedne z najbardziej zakurzonych powierzchni w domu. W zależności od rodzaju zasłon można je czyścić za pomocą specjalnej nasadki na odkurzaczu. Przed praniem zasłon możesz wytrzepać je na zewnątrz. Jeśli chodzi o żaluzje, do ich czyszczenia można użyć rękawicy lub szczotki.

Listwy przypodłogowe i listwy przypodłogowe

Nie zapomnij o drobnych wypustkach czy fałdach, np. na listwach przypodłogowych i listwach. Nie wszyscy przywiązują dużą wagę do tych miejsc, ale zbierają one kurz jak każda inna płaska powierzchnia. Nie zapomnij także o okresowym przecieraniu żyrandoli, drzwi szafek i ich powierzchni oraz sprzętu AGD wilgotną szmatką.

Filtr i kanały klimatyzatora

Jeśli w Twoim domu panuje nadmierne kurz, warto sprawdzić filtr klimatyzatora. Należy go regularnie wymieniać lub czyścić. Jeśli nie masz na to wystarczająco dużo czasu, będziesz musiał rozejrzeć się za droższym i wysokiej jakości filtrem, który wyłapuje więcej kurzu. Ponadto należy regularnie sprawdzać i czyścić kanały powietrzne, aby zapobiec gromadzeniu się zanieczyszczeń.

Książki

Pył biblioteczny i książkowy jest jeszcze bardziej niebezpieczny niż kurz domowy. Zawiera dużo roztoczy, a także cząsteczki farby drukarskiej i kleju, które również są poważnym alergenem. Półki na książki należy przynajmniej raz w miesiącu odkurzać odkurzaczem i czyścić na mokro.

Wypchane zabawki

Prawie w każdym domu i mieszkaniu znajdują się miękkie zabawki. Od dawna nazywane są odpylaczami, ponieważ są w stanie gromadzić ogromne ilości kurzu. To ulubione miejsce roztoczy, które potrafią zamienić taką zabawkę w prawdziwy alergen. Aby tego uniknąć, zaleca się mycie zabawek przynajmniej dwa razy w roku.

Inne miejsca, w których gromadzi się kurz, to dywany, zasłony łazienkowe, maty prysznicowe, rośliny domowe, obszary pod łóżkami, szafy itp.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet