Nawet zdrowa żywność może stać się szkodliwa. Oto, w jakim garnku nie można gotować

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Ekspert radzi wybierać naczynia o jasnych kolorach, ponieważ w jasnych stosuje się barwniki zawierające metale ciężkie.

Przydatność żywności zależy nie tylko od sposobu jej przygotowania, ale także od jakości potraw. Niektóre materiały użyte w przyborach kuchennych mogą negatywnie wpływać na zdrowie, ponieważ po podgrzaniu uwalniają szkodliwe substancje.

RBC-Ukraina opowiada o tym, w jakich potrawach można, a w jakich nie można gotować, cytując wpis trenera Jurija Popko na Instagramie.

Jakich materiałów nie używać?

„Dzisiaj porozmawiamy o przyborach kuchennych, których używamy do gotowania, ponieważ najzdrowsze produkty mogą zaszkodzić, jeśli użyjemy niewłaściwych naczyń” – mówi ekspert.

Popko radzi pozbyć się aluminiowych naczyń i folii, ponieważ nie nadają się one do gotowania.

„Aluminium to metal ciężki, który po podgrzaniu dostaje się do żywności i jest trudny do usunięcia z organizmu, co negatywnie wpływa na zdrowie. Aluminiowe naczynia do pieczenia można stosować tylko wtedy, gdy są pokryte pergaminem” – mówi trener.

Nie należy także używać naczyń teflonowych, mówi Popko. W pewnych warunkach może prowadzić do powstania nowotworów złośliwych.

„A najgorsze jest to, że podczas gotowania w takich naczyniach wydzielają się szkodliwe substancje, które następnie trudno usunąć z organizmu. Mówimy o kwasie perfluorooktanowym, który wykorzystuje się do produkcji teflonu, a także o benzenie, który jest używany. uwalnia się, gdy powłoki nieprzywierające zostaną podgrzane o ponad 220 stopni” – ostrzega ekspert.

Naczynia miedziane również nie są odpowiednie, ponieważ utleniają się. Powinieneś także pozbyć się zastawy stołowej z melaminy, ponieważ materiał ten jest niebezpieczny po podgrzaniu powyżej 70 stopni.

„Możesz używać naczyń silikonowych, jeśli są wysokiej jakości i nie są podgrzewane do temperatury wyższej niż 150 stopni. Nie powinny pachnieć gumą i mieć jasny kolor” – mówi Popko.

Jakich naczyń można używać

Naczynia stalowe nadają się do gotowania, ale szukaj tych oznaczonych 18/10, 18/8, a najlepiej 18/0. Pierwsza liczba pokazuje procent chromu, druga – niklu. Im mniej niklu, tym lepiej. Ważne jest również, aby na naczyniach widniał napis „stal chirurgiczna” – radzi ekspert.

Zaznacza jednak, że nie należy długo przechowywać żywności w stalowych pojemnikach, bo powoduje to utlenienie żywności. Należy je przechowywać w naczyniach szklanych lub ceramicznych.

„Do pieczenia nadają się naczynia ceramiczne i szkło żaroodporne, można też używać naczyń emaliowanych, ale gdy zardzewieją lub odpryski, należy je wyrzucić” – mówi Popko.

Można używać żeliwnych i plastikowych pojemników do przechowywania oznaczonych jako wolne od BPA.

Ekspert radzi wybierać naczynia o jasnych kolorach, ponieważ w jasnych stosuje się barwniki zawierające metale ciężkie.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet