9 przydatnych wskazówek od dietetyka, które pomogą Ci właściwie zorganizować posiłki dzieciom w czasie wakacji

Zdjęcie: z otwartych źródeł

W okresie wakacji następują istotne zmiany w planie żywieniowym i zawartości codziennego jadłospisu.

Dieta dziecka w czasie wakacji często ulega zmianom ze względu na zakłócenie dotychczasowego harmonogramu zajęć. Ale mimo to dieta musi być kompletna – zawierać odpowiednią ilość witamin i minerałów, aby dziecko miało siłę na aktywną zabawę, a potem mogło wrócić do nauki.

RBC-Ukraina podpowiada, jak organizować posiłki dziecka w czasie wakacji, nawiązując do wpisu dietetyka Olega Szweca na Facebooku.

Jak powinna wyglądać dieta dzieci w czasie wakacji?

W okresie wakacji następują istotne zmiany w planie żywieniowym i zawartości codziennego menu. I to jest naturalne. Odpoczynek od zajęć szkolnych jest ważny, ale nadal należy wybierać zdrową żywność, posiłki i napoje, pamiętając o ich kluczowym znaczeniu dla zdrowia” – mówi dietetyk.

Lekarz dzieli się wskazówkami, jak prawidłowo zorganizować odżywianie dziecka w czasie wakacji.

Dostosuj swoją codzienną rutynę

Rodzice również zasługują na przerwę od ciągłego gotowania i napiętych harmonogramów. Porzucenie wszelkich standardów zakończy się katastrofą, ponieważ nadmierne pobłażanie niezdrowej żywności u dzieci prowadzi do złego nastroju i złego zachowania.

„Opracuj harmonogram posiłków na święta. Ustalone pory posiłków sprawdzają się najlepiej, ponieważ dzieci lubią rutynę i dają im poczucie bezpieczeństwa. Zasady mogą obejmować na przykład nieczynność kuchni w określonych godzinach lub starsze dzieci samodzielnie przygotowujące lunch. „ – mówi Shvets.

Zacznij dzień od pożywnego śniadania

Rano posiłki pełnoziarniste i bogate w białko są sycące i zapewniają lepszą koncentrację, nastrój i energię. Dobrymi opcjami są jajka, owsianka i tosty z awokado. Staraj się unikać płatków zbożowych z cukrem/miodem, kanapek z białym chlebem, kiełbasek i serów topionych.

Wykorzystaj pudełka śniadaniowe

Podawanie jedzenia przez całą dobę jest męczące, dlatego czasami rodzice lubią przygotować pudełko na drugie śniadanie i butelkę z napojem, zupełnie jak w szkole. Daje to dziecku niezależność: gdy poczuje głód, może jeść, nie zwracając się do dorosłych. Jednocześnie naczynia w lunchboxie powinny zapewniać wymaganą ilość, różnorodność i jakość jedzenia.

Ciesz się zdrowym jedzeniem z całą rodziną

„Badania pokazują, że wspólne jedzenie przy stole poprawia więzi rodzinne i społeczne. Wykorzystaj tę okazję do ważnych rozmów i decyzji. Poza tym rodzice mogą być teraz dobrym przykładem zdrowego odżywiania dla dziecka” – mówi dietetyk. .

Zaangażuj swoje dziecko w gotowanie

Wspólne gotowanie łagodzi nudę i daje świetne rezultaty. Możesz zacząć od pysznych domowych wypieków. Gdy dzieci podrosną, zaproś je do przygotowania własnego ulubionego lub nowego dania według przepisu.

„Uprawa zielonej cebuli lub bardziej modnych mikrogreenów to kolejne wakacyjne zajęcie, które może zainspirować uczniów zdrowym odżywianiem. Jeśli Twoje dzieci korzystają z mediów społecznościowych lub nagrywają filmy na TikToku, temat kupowania, uprawy i gotowania żywności może zainspirować je do odkrywania nowych twórcze kierunki” – mówi lekarz.

Spraw, aby jedzenie było zabawą

Pozwól dzieciom pomóc w przygotowaniu obiadu, wybrać składniki pożądanego dania i pokroić je na kawałki. Dzięki temu proces jedzenia będzie dla nich ciekawszy.

Posiłek można również podawać z dużą ilością kolorowych talerzy. Dzieci mogą umieścić na talerzu zdjęcia składników żywności.

Zapewnij zdrowe przekąski

„Na święta jest wiele pysznych smakołyków. Unikaj słodkich napojów, słodyczy, słodyczy i potraw smażonych w głębokim tłuszczu. Ogranicz je do minimum, ponieważ nie mają pożądanej wartości odżywczej i są bogate w cukier, tłuszcz i dodatki” – radzi Shvets.

Takie produkty nie poprawiają samopoczucia dzieci, prowadzą do złego zachowania, a w konsekwencji powodują choroby.

Zjedz przekąskę podczas spaceru

Jeśli wybierasz się na lodowisko, do parku lub na spacer po mieście, przygotuj jedzenie z wyprzedzeniem. W ten sposób unikniesz odwiedzania fast foodów i zaoszczędzisz pieniądze. Kanapki, paluszki warzywne, krakersy i ser, jajka na twardo to opcje, którymi możesz nakarmić dzieci na zaimprowizowanym pikniku.

„Kontroluj spożycie wody. Dzieci często zapominają o piciu, zwłaszcza gdy są zajęte zabawą. Może to mieć wpływ na ich energię i nastrój, dlatego zachęcaj je do częstszego picia wody” – radzi dietetyk.

Pozwól sobie na odpoczynek

Rodzicom również należy się czas wolny i nie zamartwiajcie się, że zrobicie sobie przerwę od kuchni. Zamiast tego zamów dobrej jakości mrożone posiłki o odpowiednim składzie, które stanowią szybką, zdrową i domową alternatywę.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet