Sałatka Dunajska na zimę – Przetwory i konserwacja

Sałatka Dunajska na zimę przygotowane z warzyw, które rosną u prawie wszystkich ogrodników. Moja rodzina jest zachwycona smakiem sałatki, a słoiki znikają w mgnieniu oka, aż do nowego roku. Sałatkę zimową „Dunaj” można przygotować zarówno z dojrzałych, jak i brązowych pomidorów. Gotuję tylko z czerwonych, dojrzałych pomidorów, okazuje się smaczniejszy. Zimą często brakuje świeżych warzyw, a sałatka naddunajska na zimę częściowo je rekompensuje.

Ten przepis na zimową sałatkę warzywną był testowany od lat od czasów radzieckich. Obecnie na imprezy firmowe wszystko kupuje się w sklepie, ale wcześniej przynoszenie własnych sałatek było szczególną dumą. Przynieśli to na zmianę, żeby cała ekipa je zaakceptowała i poprosiła o przepis. Bardzo smaczna sałatka zimowa.

Sałatka Dunajska na zimę, co zabrać z warzyw

Biorę z warzyw na sałatkę:

  • dojrzałe pomidory,
  • słodka i gorzka papryka,
  • kapusta,
  • marchewka,
  • cebula i przyprawy.

Wszystkie produkty myjemy i obieramy (pomidor zostawiam ze skórką). Cebulę pokroić w cienkie półpierścienie lub inny kształt.

Pomidory pokroić w drobną kostkę, paprykę w cienkie plasterki, a marchewkę można łatwo zetrzeć na grubej tarce lub tarce koreańskiej. Wszystkie warzywa wkładamy do emaliowanej miski, dodajemy przyprawy i odstawiamy na około godzinę, czyli około czterdzieści minut, aby puściły sok. Podczas gdy warzywa stoją, mieszam je kilka razy. W międzyczasie przygotuj słoiki i pokrywki. Pokrywki doprowadza się do wrzenia, a słoiki sterylizuje się parą. Zakręcam pokrywki do garnka z gorącą wodą, a słoiki ustawiam po łuku, szyjką w dół, na specjalnym okręgu nad patelnią.

W przypadku półlitrowych słoików mój czas sterylizacji wynosi 3–5 minut po zagotowaniu wody. Najpierw dokładnie myję szklane słoiki sodą oczyszczoną i opłukuję je gorącą przegotowaną wodą.Dunaj

Składniki na Sałatkę Dunajską:

  • dojrzałe pomidory, czerwone – 2 kg,
  • papryka słodka – 1 kg, papryka ostra – 1 szt.,
  • marchew i cebula po 1 kg,
  • kapusta 0,5 kg
  • sól 2 czubate łyżki,
  • cukier 200 gramów,
  • ocet 70% – mniej niż łyżka stołowa.

Jak gotować sałatkę z Dunaju na zimę.

Gotuj sałatkę po gotowaniu przez 25 minut, dodaj ocet na kilka minut przed końcem gotowania. Natychmiast dodaj pozostałe składniki. Umyj, wysterylizuj i wysusz słoiki i pokrywki. Sałatkę włóż do przygotowanych słoików na gorąco (najlepiej wrzącą). Sałatkę przełożyłam do wysterylizowanych 0,5-litrowych słoików i bez zamykania pokrywki sterylizowałam słoiki przez około 5 minut po ugotowaniu.

Następnie zakręcam pokrywki i zostawiam do ostygnięcia. Nie można sterylizować, ale włóż sałatkę „pod futro”, przykryj ciepłym kocem na 10–12 godzin, odwracając ją na pokrywce. Wygodniej jest mi sterylizować we wrzącej wodzie, tak aby sięgała do wieszaków słoiczków.

Sałatka Dunajska na zimę

Zaletą tej metody przygotowania jest to, że sałatki nie trzeba przechowywać w lodówce. Można go przechowywać w temperaturze pokojowej w zwykłej spiżarni. Sałatka idealnie nadaje się jako dodatek do dań mięsnych, makaronów czy gotowanego ryżu. Można go również spożywać samodzielnie jako przekąskę warzywną.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet