Jak działa psychosomatyka i co mówi nam nasze ciało

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Stan psychiczny danej osoby może zarówno powodować chorobę, jak i zaostrzać istniejące.

Psychosomatyka jest odrębną interdyscyplinarną dziedziną zajmującą się badaniem związków pomiędzy czynnikami psychologicznymi, behawioralnymi i społecznymi wpływającymi na procesy zachodzące w organizmie. A o tym, jak psychosomatyka wpływa na nasz organizm, opowiada RBC-Ukraina, publikując link do medycznego portalu Instagram Zadbaj o siebie.

Jak działa psychosomatyka i co mówi nam nasze ciało

Wyobraźmy sobie, że regularnie otrząsasz się z pracy. W czasie stresu organizm zmienia swoje funkcjonowanie i nie ma znaczenia, jaka jest skala problemu. Fizjologicznie reakcja organizmu będzie mniej więcej taka sama przy niskim i wysokim stresie.

Głównym celem jest optymalizacja wydatku energetycznego organizmu, aby wykonać jeden z trzech scenariuszy: „walcz, uciekaj lub zamroź”. Serce zaczyna bić szybciej, naczynia krwionośne zwężają się, dzięki czemu krew może szybko dostarczyć tlen i składniki odżywcze do mięśni i narządów niezbędnych do przeżycia.

Programy „strategiczne”, takie jak systemy rozrodcze, są wstrzymywane, ponieważ należy oszczędzać energię. Znacząco zmienia się także funkcjonowanie układu hormonalnego, który faktycznie to wszystko reguluje.

Wszystkie te zmiany mają określone konsekwencje dla organizmu. Na przykład przy częstych skurczach naczynia krwionośne z czasem tracą elastyczność i są stale zwężone. stan : schorzenie. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia krwi i dalszych zaburzeń pracy serca.

Lub mniej oczywistym przykładem jest stan naszej skóry. W przypadku przewlekłego stresu często zmieniamy styl życia, wybierając niekonstruktywne sposoby radzenia sobie ze stresem:

  • jemy fast foody
  • złagodzić stres za pomocą alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych
  • mniej się ruszamy i mniej śpimy
  • Mniej o siebie dbamy.

Zmiany te mogą nie odbijać się na skórze. Ponadto stres wpływa na mikroflorę jelitową, co również wpływa na zdrowie skóry. Stres może wywołać trądzik. Nerwowe drapanie lub wyciskanie trudnych do opanowania pryszczy prowadzi do pogorszenia stanu skóry, zwiększając ryzyko infekcji i blizn.

Dodatkowo stres sprzyja procesom zapalnym: zmienia się produkcja sebum, skóra staje się bardziej podatna na działanie środowiska zewnętrznego, a proces gojenia się ran ulega spowolnieniu. Jeśli występuje dziedziczna predyspozycja lub przewlekłe choroby skóry, stres staje się katalizatorem ich manifestacji.

Czy to oznacza, że ​​nadciśnienie i trądzik to choroby psychosomatyczne? Nie, ponieważ nie istnieją choroby czysto psychosomatyczne. Bardziej poprawnym z medycznego punktu widzenia określeniem takich schorzeń byłaby definicja zaburzeń psychosomatycznych.

Są to choroby złożone, mające podłoże psychosomatyczne i wymagające interdyscyplinarnej współpracy kilku osób z psychoterapeutą.

Stan psychiczny danej osoby może zarówno powodować chorobę, jak i zaostrzać istniejące. Dlatego do zwalczania psychosomatyki potrzebne są umiejętności świadomości, aby zauważyć, co i jak wpływa na schorzenie. Także umiejętność radzenia sobie ze stresem – minimalizacja negatywnych konsekwencji.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet