Jak często należy sprzątać i myć dom: nieoczekiwana odpowiedź naukowców

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Sprzątanie domu jest konieczne nie tylko ze względu na urodę, ale także w celu pozbycia się patogennych mikroorganizmów

Każda osoba ma swoje własne wyobrażenia na temat czystości w domu i częstotliwości porządkowania. Najczęściej potrzebę czyszczenia określa się na podstawie wzroku lub przestrzega się ścisłego harmonogramu – raz w tygodniu, w soboty.

Jednak wszystkie nasze nawyki kształtują się na tym, co ustanowili nasi przodkowie. Ale naukowcy uważają, że istnieje pewien algorytm czyszczenia i utrzymywania domu w czystości. Lifehacker zgłasza to.

Sprzątanie domu jest konieczne nie tylko ze względu na urodę, ale także w celu pozbycia się patogennych mikroorganizmów. W każdej strefie mieszkaniowej gromadzą się i żyją różne drobnoustroje o różnych cyklach życiowych.

Pościel

Na łóżku wraz z kurzem gromadzą się zarazki i większość z nich uważana jest za stosunkowo nieszkodliwą. Większe zagrożenie stanowią ludzkie wydzieliny, takie jak pot, ślina i cząsteczki skóry.

Takie środowisko staje się doskonałym miejscem do namnażania się bakterii, roztoczy i innych żywych stworzeń.

Pościel należy zmieniać raz w tygodniu lub przynajmniej raz na dwa tygodnie. I musisz prać ubrania w wysokich temperaturach – od 60 stopni.

Umywalki

Te wspólne obszary muszą być codziennie czyszczone i dezynfekowane. Nawet w najczystszych zlewozmywakach aktywnie namnażają się mikroorganizmy, także te niebezpieczne.

Wilgoć, resztki jedzenia, brud z naszych dłoni po wyjściu na zewnątrz czy wizycie w toalecie – to wszystko stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii, m.in. E. coli i salmonelli.

Zlewy kuchenne i łazienkowe należy myć codziennie środkiem czyszczącym. Warto także zastosować domowy środek dezynfekujący.

Dywany i podłogi

Dywany można czyścić odkurzaczem nie częściej niż raz w tygodniu. Jeśli w domu są zwierzęta – jeszcze częściej. Pomoże to zapanować nad brudem i zapobiegnie jego rozprzestrzenianiu się po całym domu.

Podłogi można myć raz na dwa tygodnie. W kuchni – częściej, bo na podłogę dostają się okruchy, krople tłuszczu i inne fragmenty jedzenia.

Hydraulika w łazience

Łazienka to miejsce, w którym gromadzi się najwięcej mikroorganizmów. Istnieje idealne środowisko do ich rozmnażania. Warto zaznaczyć, że mikroorganizmy mogą rozprzestrzeniać się nawet w odległości 2 metrów od toalety.

Toaletę należy myć i dezynfekować raz w tygodniu lub w razie potrzeby dwa razy w tygodniu. Jednak wannę i kabinę prysznicową należy czyścić specjalnymi środkami przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Nie zapomnij o zasłonach. Pleśń pojawia się na nich bardzo szybko, dlatego należy je myć i leczyć środkiem dezynfekującym przynajmniej raz w tygodniu.

Ręczniki

Ręczniki kąpielowe bardzo szybko gromadzą różne mikroorganizmy, w tym gronkowce, grzyby i E. coli. Dlatego naukowcy zalecają ich codzienną zmianę.

Jeśli nie jest to możliwe, należy wymieniać ręczniki prysznicowe przynajmniej raz na trzy dni, a po zabiegach suszyć ręczniki na kaloryferze.

Ręczniki kuchenne należy prać raz w tygodniu. Jeśli pracowałeś z surowym mięsem lub rybą, a następnie wysuszyłeś ręce, natychmiast włóż je do prania.

Gąbki kuchenne

Raz na dwa dni gąbki kuchenne należy zagotować lub włożyć do kuchenki mikrofalowej na dwie minuty. Raz w miesiącu – zmiana na nowe.

Mycie gąbek lub mycie mydłem nie pomaga w pozbyciu się gromadzących się tam mikroorganizmów. Wymagana jest sterylizacja lub częsta wymiana.

Klamki

Przedmioty te należy czyścić przynajmniej raz w tygodniu. Dotyczy to szczególnie drzwi do łazienki lub kuchni – brud gromadzi się tam szybciej i bardziej.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet