Oto, co cię spotka, jeśli zjesz za dużo słodyczy

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy może prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji.

Trudno znaleźć osobę obojętną na słodycze. Jednak i tutaj, jak we wszystkim, trzeba zachować umiar. W końcu spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy może prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji. Co się stanie, jeśli zjesz dużo słodyczy, mówi Jedz to, a nie tamto.

Co oznacza „za dużo cukru”?

Zalecane dzienne spożycie cukru wynosi 25 gramów dziennie dla kobiet i 36 gramów dziennie dla mężczyzn. Stanowi to około 10% dziennego spożycia kalorii.

W rzeczywistości wszystko, co przekracza 25 lub 36 gramów dziennie, to za dużo.

Cukier nie jest z natury pokarmem sycącym w taki sam sposób, jak produkty bogate w błonnik lub białko. Dzięki temu możesz zjeść dużo słodyczy i nie czuć się sytym.

Co doprowadzi do nadmiernego spożycia słodyczy?

Poziom cukru we krwi wzrośnie

Węglowodany są szybko trawione i dostają się do krwioobiegu. Cukier jest jedną z najmniejszych cząsteczek węglowodanów, więc nie trzeba długo czekać, aby podnieść poziom cukru we krwi.

Tendencja ta może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2, chorób serca, nadciśnienia i udaru mózgu.

Zwiększ ciśnienie krwi

Jeśli spożywasz za dużo soli, prawdopodobnie masz niskie ciśnienie krwi. Wręcz przeciwnie, cukier ją zwiększa, szczególnie gdy nie jesz zdrowej żywności. Ponadto podwyższony poziom cukru we krwi również wpływa na ciśnienie krwi. Dlatego może to spowodować naruszenie.

Zmiany w zdrowiu psychicznym

Nadmierne spożycie cukru wiąże się z negatywnym wpływem na nastrój i zdrowie psychiczne. Cukier zwiększa poziom kortyzolu, co w pierwszej kolejności skutkuje „eksplozją energetyczną”, a później uczuciem drażliwości i zmęczenia.

Co więcej, naukowcy udowodnili, że istnieje związek pomiędzy nadmiernym poziomem cukru a objawami depresji. Należy pamiętać, że słodzone napoje również spełniają tę rolę.

Przyrost masy ciała i zwiększony apetyt

Nadmierne spożycie cukru wiąże się z większym prawdopodobieństwem rozwoju otyłości. Częste spożywanie napojów gazowanych może również powodować przyrost masy ciała i z czasem wpływać na zdrowie.

Większe ryzyko chorób układu krążenia

Cukier może zwiększać ryzyko chorób serca, tworząc dziury w tętnicy. Mogą się zatkać i przekształcić w płytki nazębne. W ten sposób rozwija się miażdżyca.

Jest głównym czynnikiem rozwoju chorób serca, wysokiego poziomu cholesterolu i wysokiego ciśnienia krwi.

Zmiany hormonalne

Na choroby hormonalne może wpływać dieta i styl życia. Na przykład zespół policystycznych jajników u kobiet jest najczęściej spowodowany insulinoopornością, która z kolei jest spowodowana wysokim poziomem cukru we krwi.

Zwiększone ryzyko rozwoju niektórych typów nowotworów

Nadmierne spożycie cukru może zwiększać ryzyko raka. Badanie przeprowadzone w 2020 r. sugeruje, że dodatek cukru do deserów, produktów mlecznych i napojów może zwiększać to ryzyko, zwłaszcza raka piersi.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet