Ćmy nie znikają: jak prawidłowo pozbyć się owadów w zbożach i ubraniach

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Nie używaj pestycydów do zabijania moli spożywczych, aby zapobiec przedostawaniu się toksycznych substancji do obszarów przygotowywania i przechowywania żywności

Pojawienie się ćmy – czy to w ubraniu, czy w jedzeniu – jest dość powszechną sytuacją, która wcale nie jest przyjemna. Ponadto zwalczanie szkodników może zająć nawet miesiąc. Jednak pozbywając się irytujących owadów, ważne jest, aby postępować zgodnie z pewnymi krokami. RBC-Ukraina opowiada o tym, jak odpędzić mole prostymi metodami.

Nie używaj środków chemicznych w kuchni

Nie używaj pestycydów do zabijania moli spożywczych, aby zapobiec przedostawaniu się substancji toksycznych do obszarów przygotowywania i przechowywania żywności, a w konsekwencji zatruciu.

Sprawdź produkty pod kątem pajęczyn

Sieci są często pierwszą widoczną oznaką problemu ćmy spożywczej. Pajęczyny są powszechnie spotykane w rogach spiżarni i szafek, a także w workach z suchą żywnością i na nich. Dokładnie sprawdź pobliskie suche pokarmy pod kątem larw ćmy.

Wyrzuć całą żywność zawierającą mole

Produkty zbożowe takie jak mąka, płatki zbożowe, makarony i mieszanki do pieczenia, a także orzechy, słodycze oraz sucha karma dla psów i kotów to ulubione pożywienie ćmy spożywczej. Larwy mogą ukrywać się wzdłuż krawędzi pojemników, puszek i nieotwartych opakowań.

Usuń wszystkie znalezione zaatakowane produkty spożywcze, natychmiast „wysyłając je” do zewnętrznego kosza na śmieci – w końcu im dłużej jedzenie z ćmami leży w kuchennym koszu na śmieci, tym większe ryzyko rozprzestrzenienia się moli.

Umyć pojemniki na żywność

Pamiętaj, aby umyć pojemniki do przechowywania żywności gorącą wodą z mydłem – wysoka temperatura i woda pomogą zabić larwy ćmy, które nie są widoczne gołym okiem, i zapobiegną dalszemu rozmnażaniu się ćmy.

Odkurz szafki

Dokładnie wyczyść szafkę, w której znajdowała się ćma, zdejmując i czyszcząc listwy na półkach. Odkurz ściany, listwy przypodłogowe, wykończenia, podłogi, sufity i drzwi – a worek odkurzacza wyrzuć do zewnętrznego kosza na śmieci lub opróżnij pojemnik na kurz (w innych modelach odkurzaczy).

Do czyszczenia użyj octu

Wymieszaj roztwór białego octu i gorącej wody w stosunku 1:1 i wytrzyj szafki od góry do dołu, w dół po obu stronach półek, narożników, listew przypodłogowych, podłóg i pojemników do przechowywania.

Roztwór octu nie tylko dobrze oczyści, ale także odstraszy mole, a kwasowość zniszczy larwy owadów i jaja.

Użyj lepkiej pułapki na muchy

Zawieś lepką pułapkę na muchy w spiżarni, aby łapać ćmy. Ponadto ćmy uwielbiają zapach oleju rybnego – dlatego nałóż odrobinę oleju na muchołówkę, aby stworzyć przynętę dla owada.

Przechowuj ubrania i żywność w szczelnych pojemnikach

Używaj szczelnie zamkniętych skrzyń, plastikowych pojemników, hermetycznych walizek itp., aby zapobiec przedostawaniu się ciem i składaniu jaj.

Nie zostawiaj materiałów takich jak wełna na otwartej przestrzeni – włóż je do zapieczętowanych torebek na ubrania, zwłaszcza jeśli nie planujesz ich nosić przez jakiś czas.

Utrzymuj suchość

Utrzymuj suche miejsca do przechowywania ubrań i innych przedmiotów. Ćmy preferują wilgotne, wilgotne środowisko.

Nie przechowuj odzieży ani żywności w miejscach narażonych na działanie wilgoci. Ponadto, jeśli to konieczne, można zastosować środek osuszający.

Zamrażaj ubrania z ćmami

Inną metodą zalecaną do zwalczania moli jest zamrażanie ubrań lub rzeczy noszących ślady plagi moli.

Ta metoda sprawdza się najlepiej zimą, chociaż istnieje możliwość zamrożenia produktów w zamrażarce. Należy jednak wziąć pod uwagę możliwe pojawienie się nieprzyjemnego zapachu.

Pierz ubrania w gorącej wodzie

Wyprać odzież zawierającą larwy lub jaja. Jeśli to możliwe, używaj gorącej wody i wysokiej temperatury w suszarce – wysoka temperatura i detergent zabiją owady.

Ubrania, których nie można prać ani suszyć w wysokich temperaturach, zaleca się schłodzić.

Używaj ziół i przypraw

Ćmy mają wrażliwy węch i unikają nieprzyjemnych zapachów, takich jak lawenda, mięta, liście laurowe, goździki, rozmaryn i tymianek.

Możesz umieszczać suszone zioła pomiędzy potrawami lub wieszać w szafie torebki z suszonymi liśćmi mięty lub kwiatów lawendy.

Inną opcją jest rozcieńczenie olejków eterycznych z tych ziół i spryskanie nimi odzieży i przedmiotów lub użycie dyfuzora z jedną lub kilkoma kombinacjami tych olejków. Możesz także użyć środka czyszczącego z olejkami eterycznymi z mięty lub lawendy.

Dodaj deski cedrowe

Aromat cedru to kolejny zaskakująco silny zapach, którego mole nie tolerują. Dlatego w szafie z ubraniami lub jedzeniem warto powiesić małe, ale pachnące deski.

Jednocześnie należy pamiętać, że silny zapach cedru może zdominować zapach niektórych produktów luzem.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet