Lekarze wymienili wczesne objawy udaru: jakie ważne objawy powinieneś znać

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Nawet minuty mają znaczenie w ograniczaniu skutków udaru, a nawet śmierci.

Udar to bardzo poważny stan organizmu, w wyniku którego osoba może zostać sparaliżowana po jednej stronie ciała, utracić możliwość mówienia i postrzegania tego, co się mówi. A gdy dojdzie do udaru, najważniejsze jest jak najszybsze zwrócenie się o pomoc lekarską. Nawet minuty mają znaczenie w ograniczaniu skutków udaru, a nawet śmierci. O jakich nieoczywistych i typowych pierwszych oznakach udaru warto wiedzieć – podaje RBC-Ukraine, powołując się na wyjaśnienia dr Amre Nou z Cleveland Clinic w USA.

Wczesne objawy udaru

Jak zauważa lekarz, aby zminimalizować szkody dla zdrowia w czasie udaru i uniknąć poważnych konsekwencji, szczególnie ważne jest, aby zareagować już w momencie pojawienia się pierwszych objawów.

Do udaru dochodzi, gdy dopływ krwi do mózgu zostaje zablokowany lub dochodzi do krwawienia w mózgu. Moment rozpoczęcia niezbędnego leczenia doraźnego jest ważnym czynnikiem wpływającym na dalszy przebieg choroby.

„Kiedy dochodzi do udaru, następuje nagła utrata funkcji neurologicznych, która może być bardzo wyniszczająca i obejmować utratę wzroku, utratę funkcji językowych i motorycznych, a nawet całkowitą niepełnosprawność” – wyjaśnia Amre Nou.

Lekarz zauważa, że ​​jeśli podejrzewa się udar, należy sprawdzić, czy nie występują nagłe problemy z równowagą i koordynacją. Dotyczy to również problemów ze wzrokiem, problemów z mową, zwiotczenia lub drętwienia twarzy lub uczucia osłabienia ramienia.

  • problemy ze wzrokiem: rozmycie obiektów, „plamy” w jednym oku
  • nadmierna drażliwość aż do agresji lub odwrotnie, utrata sił, utrata energii i senność
  • dezorientacja – osoba może stracić zdolność rozpoznawania miejsc lub osób, orientować się w przestrzeni, nie jest w stanie powiedzieć czegoś wyraźnie, traci jasność myślenia
  • Drętwieją palce u rąk i nóg po jednej stronie ciała
  • ból głowy skoncentrowany w okolicy skroni

Ponadto na tle tych objawów mogą wystąpić objawy przypominające niestrawność.

Udar mózgu nie zdarza się tylko w mózgu.

Zdecydowana większość ludzi, słysząc słowo „udar”, od razu myśli o mózgu. Ale udary mogą również wystąpić w innych częściach ciała.

Jak zauważono w artykule American Heart Association, udary mogą wpływać na oczy i kręgosłup. Jeśli skrzepy krwi przedostaną się do siatkówki i uszkodzą oczy, mogą spowodować udar oka, który powoduje całkowitą utratę wzroku w zaatakowanym oku. Zdarza się, że wzrok zostaje częściowo utracony, a pacjenci są w stanie dostrzec ruch lub światło.

Udar taki stwarza mniejsze zagrożenie dla życia człowieka, jednak jeśli pacjentowi nie udzielona zostanie pierwsza pomoc w ciągu pierwszych kilku godzin, istnieje ryzyko nieodwracalnej utraty wzroku.

Nawet jeśli atak oka nie jest śmiertelny, jest silnym prognostykiem przyszłych zawałów serca, udarów mózgu lub zgonów. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń zaleca się niezwłoczne poddanie się badaniu lekarskiemu.

Udar może również wystąpić w obrębie kręgosłupa, chociaż przypadki są dość rzadkie. W takich przypadkach w tętnicach prowadzących do kręgosłupa tworzy się skrzep krwi. Interwencje medyczne mogą również prowadzić do udaru kręgosłupa, jeśli ciśnienie krwi gwałtownie spadnie lub serce przestanie pompować wystarczającą ilość krwi.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet