Lekarz powiedział, jaka temperatura ciała jest uważana za rzadką i niebezpieczną

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Należy zdawać sobie sprawę z niebezpiecznych sposobów, w jakie nie można obniżyć podwyższonej temperatury ciała

Temperatura ciała człowieka jest ważnym wskaźnikiem ratującym życie. Należy zdawać sobie sprawę z niebezpiecznych sposobów, w jakie nie można obniżyć podwyższonej temperatury ciała. Poinformowała o tym RBC-Ukraina, powołując się na stronę internetową środowiska medycznego „Zadbaj o siebie”.

Jaka jest normalna temperatura ciała?

„Normalna” temperatura nie jest jednym uniwersalnym wskaźnikiem; Według niektórych danych za ten zakres uważa się 36,1–37,2°C. Może to jednak mieć wpływ wiele czynników, takich jak wiek, pora dnia, indywidualne cechy fizjologiczne osoby, infekcja itp.

Na przykład wcześnie rano temperatura jest zwykle niższa. U noworodka normalna jest temperatura pomiędzy 36,5°C a 37,5°C.

Zmiany temperatury ciała człowieka można podzielić na kilka kategorii:

  • poniżej normy – 35-36 °C. Typowe dla osób z osłabionym układem odpornościowym, osób starszych itp.
  • podgorączkowy (słaby) – wzrasta o nie więcej niż 1°C przy maksymalnej „normalnej” temperaturze
  • gorączkowy (umiarkowany) – wzrost o 1-2°C
  • gorączkowy lub wysoki – wzrasta do 3 °C
  • hipergorączkowy (bardzo wysoki) – wzrost o ponad 3°C w porównaniu do maksymalnej wartości prawidłowej

Czy konieczne jest „obniżanie” podwyższonej temperatury?

Kiedy znaki na termometrze wskazują wzrost, jest to nieprzyjemne.

Pediatra Lidia Babich stwierdziła, że ​​organizm to nie jedyny czynnik, który pomaga nam w walce z infekcjami. I nie najważniejszy.

Lekarz zauważa, że ​​​​czasami nawet w obecności infekcji temperatura nie wzrasta. Nie oznacza to, że organizm nie walczy z wirusem czy bakteriami. Zanim podejmiesz decyzję o obniżeniu temperatury, ważne jest, aby zrozumieć konsekwencje swoich działań lub ich braku.

Dlaczego wysoka temperatura jest niebezpieczna?

Strach, że „wypalenie się” z powodu gorączki to mit, z nielicznymi wyjątkami.

Oczywiście istnieje coś takiego jak hipertermia złośliwa. Dzieje się tak na przykład z powodu złożonych uszkodzeń mózgu. Dziecko, które doznało ciężkiego urazu porodowego, jest narażone na takie ryzyko. Jeśli jednak zdrowe dziecko złapie wirusa i ma gorączkę, w większości przypadków jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Istnieje koncepcja zwana hipertermią złośliwą. Dzieje się tak na przykład z powodu złożonych uszkodzeń mózgu. Dziecko, które doznało ciężkiego urazu porodowego, jest narażone na takie ryzyko.

Jeśli jednak zdrowe dziecko złapie wirusa i ma gorączkę, w większości przypadków jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Wzrost temperatury do 42 stopni i więcej jest rzeczywiście bardzo niebezpieczną sytuacją. Jednak rzadkie. Twoje dziecko nie będzie miało takiej temperatury z powodu choroby wirusowej. Może się to zdarzyć, jeśli zostawisz dziecko w samochodzie podczas upałów.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę

Najdokładniejszym termometrem jest termometr rtęciowy. I lepiej zaryzykować, że może się zepsuć, niż kupować elektroniczny.

Badania w tym zakresie przeprowadzono wiele lat temu i wykazały, że nie ma zauważalnej różnicy w dokładności pomiędzy termometrami elektronicznymi i rtęciowymi.

Podobnie nie ma klinicznej potrzeby używania termometru rtęciowego dłużej niż 3 minuty.

Obecnie coraz więcej krajów na świecie rezygnuje z termometrów rtęciowych ze względu na ich niebezpieczeństwo. A Ukraina nie jest wyjątkiem. W 2023 r. ostatecznie przystąpiliśmy do Konwencji z Minamaty w sprawie rtęci.

Konwencja przewiduje stopniowe wycofywanie stosowania rtęci:

  1. jego dalsze wydobywanie jest zabronione
  2. zostaje wprowadzony zakaz produkcji, eksportu i importu wielu produktów zawierających rtęć (termometry i przyrządy do pomiaru ciśnienia, niektóre typy baterii i świetlówek, barometry, przełączniki, przekaźniki, a nawet kosmetyki)

Rodzaje termometrów

Tak naprawdę istnieje wiele rodzajów termometrów. Ich dokładność może się również różnić:

  1. ucho – mierzy temperaturę w uchu. Jest to dość szybkie urządzenie, ale może nie być odpowiednie, jeśli dziecko ma np. wąski kanał słuchowy
  2. termometr do pomiaru pod pachą lub pod językiem (doustnie) – najpopularniejsze i dokładne urządzenie
  3. termometr bezdotykowy – mierzy temperaturę ciała bez kontaktu ze skórą. Wygodne, ale dokładność jest wątpliwa
  4. termometry paskowe – mają formę paska, który przykłada się na czoło. Uważane za niewiarygodne w swoim działaniu
Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet