3 napoje, których kobiety nie powinny pić podczas okresu

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Większość kobiet doświadcza nieprzyjemnych objawów podczas menstruacji.

Picie niektórych napojów podczas menstruacji może zmniejszyć dyskomfort i ułatwić miesiączkę, podczas gdy inne napoje mogą zwiększać ból i dyskomfort. RBC-Ukraina opowiada o tym, jakich napojów kobiety nie powinny pić podczas menstruacji.

Nieprzyjemne objawy podczas menstruacji

Większość kobiet doświadcza nieprzyjemnych objawów podczas menstruacji. Objawy te obejmują:

  • skurcze brzucha;
  • wzdęcia;
  • mdłości;
  • biegunka;
  • zmęczenie;
  • ból głowy;
  • wahania nastroju.

Chociaż napoje, podobnie jak jedzenie, nie mają bezpośredniego wpływu na macicę, ponieważ wszystkie pokarmy po spożyciu przechodzą przez żołądek i jelita, nie mając połączenia z narządem żeńskim, niektóre z nich mogą wpływać na objawy przed i w trakcie miesiączki.

Jakich napojów nie należy pić podczas menstruacji?

Napoje alkoholowe

Alkohol może mieć szereg negatywnych skutków dla organizmu, które mogą znacznie pogorszyć objawy miesiączki. Ponadto kac może powodować te same objawy, które możesz mieć podczas okresu – takie jak nudności, biegunka lub wymioty, zawroty głowy i zmęczenie – i pogorszyć nastrój.

Alkohol, szczególnie mocny, może odwodnić organizm, co może nasilić bóle głowy i powodować wzdęcia. Może również prowadzić do problemów trawiennych, takich jak niestrawność.

Napoje kofeinowe

Kofeina zawarta w herbacie, kawie i napojach energetycznych może powodować zatrzymywanie wody i wzdęcia. Może również pogorszyć bóle głowy.

Ponadto kawa i inne napoje zawierające kofeinę mogą powodować problemy trawienne. Jeśli masz skłonność do biegunki podczas okresu, ograniczenie spożycia takich napojów może zapobiec problemowi.

Jeśli jednak jesteś przyzwyczajony do picia kilku filiżanek dziennie, całkowite wyeliminowanie kofeiny może również powodować bóle głowy – dlatego w tej sytuacji warto przeanalizować swoje samopoczucie, ale w miarę możliwości ograniczyć ilość napojów zawierających kofeinę.

Słodkie napoje

Chociaż słodycze mogą czasami na krótki czas pozytywnie wpłynąć na stan emocjonalny podczas miesiączki, nadmierne spożycie słodkich pokarmów i napojów może prowadzić do wahań poziomu cukru we krwi, załamania po zwiększonej produktywności i wahań nastroju.

Jeśli podczas okresu masz skłonność do złego nastroju lub niepokoju, kontrolowanie spożycia cukru może pomóc w uregulowaniu stanu emocjonalnego.

Pamiętaj jednak, że występowanie bolesnych i nieprzyjemnych objawów może świadczyć także o głębszych problemach zdrowotnych, zwłaszcza jeśli masz trudności z funkcjonowaniem.

Nie należy ignorować możliwości zwrócenia się o pomoc lekarską, ani też nie należy odmawiać rutynowych badań lekarskich.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet