Dlaczego występują wahania poziomu cukru we krwi i jak temu zapobiec: wyjaśnienie od dietetyka

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Im mniejsza amplituda wahań cukru w ​​ciągu dnia, tym lepiej.

Wahania poziomu cukru we krwi prowadzą do pogorszenia stanu zdrowia. Największy wpływ ma na to żywność, w szczególności spożycie węglowodanów. Aby dostosować poziom cukru, należy przestrzegać kilku zasad dietetycznych. Pisze o tym RBC-Ukraina, powołując się na publikację dietetyka Anastazji Gołoborodko na Telegramie.

Co musisz wiedzieć o wahaniach poziomu cukru

„Mózg zużywa około 20% glukozy z pożywienia (cukry, skrobie, polerowane płatki zbożowe). Funkcjonowanie mózgu jest bardzo wrażliwe na wahania poziomu glukozy w ciągu dnia, a wtedy mózg odczytuje potencjalne zagrożenie – tak jest w przypadku układu współczulnego aktywowane, aktywują się procesy stabilizacji glukozy” – mówi dietetyk.

Im mniejsza amplituda wahań cukru w ​​ciągu dnia, tym lepiej. Oprócz jedzenia na poziom cukru we krwi wpływają stres, zły/krótki sen i poziom aktywności fizycznej, ale jedzenie jest najważniejsze.

Jakie są konsekwencje wahań poziomu cukru:

  • ból głowy
  • mgła mózgowa oraz zmniejszona koncentracja i zdolności poznawcze
  • zaburzenia neurodegeneracyjne
  • senność po obiedzie

„Ważne jest, aby wiedzieć, jak utrzymać prawidłowy poziom cukru, nie przejadać się słodyczami i prawidłowo spożywać węglowodany” – mówi Gołoborodko.

Jak prawidłowo jeść węglowodany, aby zapobiec wahaniom poziomu cukru we krwi

„Nie jedz węglowodanów na samym początku posiłku i nie jedz ich sam: najpierw warzywa, warzywa, coś białkowego lub pełnoziarnistego – a dopiero potem węglowodany” – radzi dietetyk.

Jakich zasad przestrzegać:

  1. zacznij od sałaty lub warzyw
  2. dopraw go nie tylko olejem roślinnym, ale także naturalnym octem
  3. następnie ryba, jajka, cały ser, pasztet, mięso
  4. następnie warzywa korzeniowe, produkty pełnoziarniste, hummus, makaron
  5. Chodzenie po posiłkach pomaga również nieco ustabilizować poziom cukru.

„Najlepszą opcją pozyskiwania cukru są owoce; jeśli masz zdrowy przewód pokarmowy, jedz je po daniu głównym, jeśli nie, jedz jagody przed posiłkami. Czasami możesz je zjeść jako samodzielną przekąskę” – mówi Gołoborodko.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet