Udar cieplny: 6 porad ekspertów, które pomogą zmniejszyć ryzyko

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Udar cieplny to najpoważniejszy rodzaj choroby wywołanej upałem. To stan, który pojawia się, gdy organizm nie jest w stanie się ochłodzić

Wiosną i latem uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu. Ciepłe promienie słońca przyjemnie wpływają na naszą skórę, a długie dni pozwalają nam na wielogodzinną pracę i relaks na świeżym powietrzu. Niestety to, co sprawia, że ​​ta pora roku jest cudowna, niesie ze sobą również ryzyko.

Udar cieplny stanowi zagrożenie zarówno dla osób spędzających czas na świeżym powietrzu, jak i w dusznych, gorących pomieszczeniach.

Womans World zawiera wskazówki, jak zapobiegać udarowi cieplnemu i wyjaśnia, co zrobić, jeśli u Ciebie lub u kogoś bliskiego wystąpią objawy choroby związanej z upałem.

Co to jest udar cieplny

Udar cieplny to najpoważniejszy rodzaj choroby związanej z upałem, czyli stan, który pojawia się, gdy organizm nie jest w stanie się ochłodzić. Jeśli temperatura ciała stale rośnie, czy to z powodu ciepłej pogody, czy intensywnej aktywności fizycznej, wewnętrzny termometr przestaje działać prawidłowo.

Ciało zazwyczaj chłodzi się poprzez pocenie się, wyjaśnia Dahlia Phillips, MD. Jednak w bardzo gorących warunkach może to nie wystarczyć.

Sytuacja staje się szczególnie ryzykowna, gdy temperatura ciała wzrasta powyżej 40 stopni – mówi lekarz medycyny ratunkowej Gabriella Miller. Jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe środki chłodzące, udar cieplny może uszkodzić mózg i inne ważne narządy, prowadząc do poważnych powikłań medycznych lub śmierci.

Ze względu na nazwę wiele osób zakłada, że ​​udar cieplny jest rodzajem udaru, jednak nie jest to prawdą. Do udaru dochodzi, gdy naczynie krwionośne w mózgu pęka lub zostaje zablokowane przez skrzep krwi, odcinając dopływ tlenu do mózgu. Czasami udary i udary cieplne mają podobne objawy, takie jak dezorientacja i trudności z mówieniem, ale na tym podobieństwa się kończą.

Objawy udaru cieplnego

Wiedza o tym, jak rozpoznać objawy udaru cieplnego, może uratować Ci życie. Lekarz medycyny Steven Maher, lekarz medycyny ratunkowej, wymienia objawy udaru cieplnego jako:

  • wysoka temperatura ciała (40 stopni lub więcej);
  • gorąca, czerwona i sucha skóra;
  • szybki puls;
  • ból głowy;
  • zawroty głowy;
  • silne pragnienie;
  • mdłości;
  • dezorientacja;
  • suchy, spuchnięty język.

W ciężkich przypadkach stan może powodować utratę przytomności, uszkodzenie narządów i śmierć.

Kto jest zagrożony

Aby zapobiec udarowi cieplnemu, ważne jest, aby zrozumieć, czy jesteś narażony na ryzyko. Udar cieplny może wystąpić u każdego, jednak występuje on częściej w określonych grupach. Na przykład dr Miller twierdzi, że najbardziej narażone na udar cieplny są niemowlęta, małe dzieci i osoby starsze. Dzieje się tak dlatego, że te grupy wiekowe mają trudności z kontrolowaniem temperatury ciała w ekstremalnych warunkach środowiskowych (zarówno gorąco, jak i zimno).

Aktywność fizyczna w upale

Dr Miller zaleca stopniowe uprawianie sportu lub zajęcia na świeżym powietrzu w upale. Stopniowe przechodzenie do letniej rutyny sprawi, że Twoje ciało będzie w stanie lepiej przystosować się do rosnących temperatur, nie obciążając go.

Zacznij od spędzenia na początku około 30 minut na świeżym powietrzu i stopniowo zwiększaj ten czas, jeśli jesteś zdrowy i nie cierpisz na żadne schorzenia. Doktor Miller twierdzi, że większość ludzi może bezpiecznie spędzić do dwóch godzin na letnim słońcu, robiąc częste przerwy i dbając o nawodnienie.

Ugaś pragnienie

Praca i relaks na świeżym powietrzu w upale powodują, że pocisz się bardziej niż zwykle. Twoje ciało traci wodę wraz z potem, gdy próbuje się ochłodzić, i należy ją uzupełniać, aby utrzymać zdrowe funkcje organizmu, mówi dr Phillips.

Zawsze noś przy sobie butelkę wody, gdy wychodzisz na zewnątrz i pij z niej przez cały dzień. Po drugiej lub trzeciej butelce wody możesz dodać coś w rodzaju napoju elektrolitowego, sugeruje dr Maher. Pomagają zachować ważne minerały, takie jak sól, które tracimy podczas pocenia się.

Kolejny dobry pomysł: Unikaj napojów z dodatkiem cukru lub kofeiny, ponieważ zwiększają one ryzyko odwodnienia. Ważne jest, aby pić wodę, zanim poczujesz pragnienie, dodaje dr Phillips. Chociaż pragnienie wskazuje, że jest Ci za gorąco, nie zawsze tak się dzieje, dopóki nie jesteś już odwodniony. Nie martw się o wypicie określonej ilości wody. Zamiast tego skup się na nawadnianiu organizmu przez cały dzień, ponieważ znacznie zmniejsza to ryzyko przegrzania.

Myśl jak jaszczurka

Zwierzęta pustynne, takie jak jaszczurki, spędzają najgorętszą część dnia, chowając się przed słońcem. Jeśli chodzi o zapobieganie udarowi cieplnemu, jest to świetna strategia do naśladowania.

Zwróć uwagę na pogodę i porę dnia, mówi Amy Offutt, RD. Jeśli jesteś narażony na ryzyko, spróbuj wyjść na zewnątrz wcześniej lub później, najlepiej w dzień, w którym upały nie są tak intensywne.

Spróbuj zaplanować zajęcia, takie jak ćwiczenia, prace w ogrodzie lub inna praca fizyczna, na chłodniejsze pory dnia. Zazwyczaj najcieplej jest w godzinach od 10:00 do 16:00, dlatego ograniczenie ruchu w tych godzinach może zmniejszyć ryzyko przegrzania.

Nie w każdym harmonogramie można uwzględnić takie podejście, więc jeśli musisz wyjść na zewnątrz w godzinach największego upału, zachowaj ostrożność przy wyborze ubioru.

Ubrania powinny być lekkie i luźne

Wybierając ubrania zapobiegające udarowi cieplnemu, pamiętaj o dwóch przymiotnikach: lekki i luźny. Ciemne kolory, takie jak czarny, pochłaniają promienie ultrafioletowe słońca i powodują wzrost temperatury ciała, dlatego należy nosić ubrania, które mają odwrotny efekt.

Rozważ noszenie ubrań wykonanych z cienkich materiałów, takich jak bawełna czy len, radzi dr Miller. Inną opcją jest zakup ubrań z wbudowaną technologią odprowadzania wilgoci. To usuwa pot ze skóry i zapobiega jego wchłanianiu przez tkaninę, dzięki czemu czujesz się chłodno i wygodnie, wyjaśnia dr Maher.

Użyj wentylatora i zasuń rolety

Większość przypadków udaru cieplnego występuje na zewnątrz przy trzycyfrowych temperaturach, ale może się zdarzyć również w pomieszczeniach zamkniętych. Przebywanie w klimatyzowanych pokojach to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochłodzenie organizmu, niestety stan ukraińskiej sieci energetycznej nie pozwala na korzystanie z klimatyzacji w tym sezonie.

Dr Phillips sugeruje kilka alternatyw, w tym włączone wentylatory, zaciągnięcie żaluzji i zasłon, aby zablokować bezpośrednie światło słoneczne, oraz wzięcie chłodnego prysznica lub kąpieli w celu obniżenia temperatury ciała.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet