Dobre dla serca: kardiolog rozwiał popularny mit, w który wszyscy wierzą

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Regularnie kontroluj ciśnienie krwi i, jeśli to konieczne, lecz nadciśnienie.

Często uważa się, że choroby serca i naczyń są absolutnym przeciwwskazaniem do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Jednak w rzeczywistości tak nie jest. Poinformowała o tym RBC-Ukraina, powołując się na stronę społeczności medycznej w Telegramie „Zadbaj o siebie”.

Czy można uprawiać sport

Europejskie Stowarzyszenie Kardiologiczne zauważa, że ​​aktywność fizyczna nie tylko pomaga zapobiegać chorobom układu krążenia, ale także zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci u osób z rozpoznanymi chorobami.

Kardiolog Maria Pawlenko stwierdziła, że ​​choroby serca i naczyń są różne i dlatego nie ma jednolitych zaleceń dotyczących aktywności fizycznej, która byłaby odpowiednia dla wszystkich ludzi.

Aby ustalić, jaki poziom ćwiczeń jest zalecany w Twoim konkretnym przypadku, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Należy także słuchać swojego organizmu, zacząć od małej intensywności, stopniowo zwiększając tempo i czas aktywności. W szczególności jedną z najbardziej wszechstronnych i korzystnych aktywności jest chodzenie.

American Heart Association i American College of Sports Medicine zalecają połączenie treningu aerobowego (spacery, pływanie, jazda na rowerze) i treningu siłowego.

Jak ćwiczyć, jeśli masz problemy z sercem

Jeśli masz problemy z sercem i naczyniami krwionośnymi, powinieneś ćwiczyć tylko wtedy, gdy będziesz postępował zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Jeśli planujesz ćwiczyć na świeżym powietrzu, zwróć uwagę na pogodę: unikaj zbyt zimnej lub gorącej pogody do ćwiczeń
  • pić wystarczającą ilość wody
  • Jeżeli miałeś długą przerwę w aktywności fizycznej, zacznij ją stopniowo zwiększać
  • Jeśli poczujesz się źle, szczególnie jeśli poczujesz ból w klatce piersiowej, zawroty głowy lub znaczne zmęczenie, natychmiast przerwij ćwiczenia.

Jak zachować zdrowe serce

Najczęściej przyczyną tych chorób są nasze własne zachowania i nawyki. Palenie, nadmierne spożycie alkoholu, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej.

Należy prowadzić zdrowy tryb życia, wybierać odpowiednie odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

Unikaj palenia tytoniu, elektronicznych urządzeń do palenia, fajki wodnej, gdyż pod wpływem dymu tytoniowego krwinki przyklejają się do ścianek naczyń krwionośnych i tworzą skrzepy krwi – a to może prowadzić do dusznicy bolesnej, zawału serca czy udaru mózgu.

Regularnie kontroluj ciśnienie krwi i, jeśli to konieczne, lecz nadciśnienie.

Rozwijaj umiejętności skutecznego zmniejszania stresu, takie jak medytacja, joga, głębokie oddychanie lub hobby, które sprawiają ci radość. Ponadto, jeśli w rodzinie występowały choroby układu krążenia, ważne jest regularne konsultowanie się z lekarzem i podejmowanie odpowiednich działań profilaktycznych.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet