Dietetyk wyjaśnił, co jeść, aby chronić układ nerwowy

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Lekarz zauważa, że ​​choć takie odżywianie jest korzystne dla zdrowia psychicznego, musi mu towarzyszyć kompleksowe podejście.

Wielu z nas żyje w ciągłym stresie, co negatywnie wpływa na naszą kondycję fizyczną. Niektóre pokarmy pomagają chronić układ nerwowy. RBC-Ukraina opowiada o tym, co jeść, aby poprawić stan psychiczny, nawiązując do wpisu dietetyka Olega Shvetsa na Facebooku.

Co pokazują badania naukowe

Naukowcy z University of Virginia School of Medicine (USA) w badaniu na myszach odkryli, że bakteria Lactobacillus pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem i zapobiega występowaniu zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i stany lękowe.

„Ta bakteria powoduje zanik depresji u myszy. Aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, naukowcy wykorzystali kolekcję bakterii znaną jako Altered Schaedler Flora, która obejmowała dwa szczepy Lactobacillus i sześć innych szczepów bakteryjnych. Odkryli, że przenoszenie bakterii jelitowych z myszy, które doświadczyły stresu, u innych prowadziły do ​​depresji i zachowań lękowych” – mówi Shvets.

Myszy bez pałeczek kwasu mlekowego miały zwiększoną reakcję na stres. Wyniki badania dodatkowo potwierdzają rolę bakteryjnego mikrobiomu jelitowego i układu odpornościowego w zaburzeniach nastroju.

„Obiecują opracowanie nowych metod leczenia i profilaktyki chorób psychicznych. Być może w przyszłości osoby zagrożone depresją będą spożywać żywność probiotyczną i suplementy diety zawierające pałeczki kwasu mlekowego” – mówi lekarz.

Jak jogurt wpływa na układ nerwowy?

Lactobacillus, powszechnie występujący w sfermentowanej żywności i jogurcie, powiązano z zarządzaniem stresem i potencjalnym zapobieganiem depresji i stanom lękowym.

„Mikroflora wpływa na sygnalizację w mózgu, więc zmiany w mikroflorze zmieniają również stymulację mózgu. Jest to ważny efekt, który sugeruje, że naprawdę możemy być tym, co jemy” – dodaje dietetyk.

Lactobacilli występujące w jelitach obficie modulują tę komunikację, wpływając na produkcję neuroprzekaźników, takich jak serotonina i kwas gamma-aminomasłowy (GABA), które odgrywają kluczową rolę w regulacji nastroju. Lactobacilli zmniejszają również stany zapalne w jelitach, co może pośrednio poprawić zdrowie psychiczne.

Jakie pokarmy są dobre na stany lękowe i depresję?

Należy zwiększyć spożycie pałeczek kwasu mlekowego. W diecie powinny znaleźć się produkty fermentowane, takie jak jogurt, kefir, kapusta kiszona, kimchi i pikle.

„Najlepiej spożywać jedną porcję sfermentowanej żywności dziennie. Alternatywą są wysokiej jakości probiotyczne suplementy diety zawierające szczepy Lactobacillus” – mówi Shvets.

Objawy depresji można również złagodzić, spożywając pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3 – tłuste ryby, nasiona lnu i orzechy włoskie.

„Owoce i warzywa bogate w przeciwutleniacze, produkty pełnoziarniste, produkty bogate w magnez, takie jak warzywa liściaste, orzechy i nasiona, są dobre dla zdrowia psychicznego. Są częścią zróżnicowanej i pożywnej diety, która pozytywnie wpływa na nastrój i zmniejsza poziom stresu – wyjaśnia dietetyk.

Pamiętaj o holistycznym podejściu do zdrowia psychicznego

Lekarz zauważa, że ​​choć takie odżywianie jest korzystne dla zdrowia psychicznego, musi mu towarzyszyć kompleksowe podejście. „Odżywianie to tylko jeden z aspektów dbania o zdrowie psychiczne” – mówi Shvets.

Na dobre samopoczucie psychiczne wpływa regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu i inne techniki radzenia sobie ze stresem.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet