Co stanie się z Twoimi jelitami, jeśli będziesz codziennie jeść cynamon?

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Jak jedzenie cynamonu może wpłynąć na pracę jelit?

Cynamon uwielbiany jest przede wszystkim ze względu na swój aromat; ta wspaniała przyprawa jest popularnym dodatkiem do kawy i dodaje wypiekom pikantnego kopa. Ale nie tylko cynamon to jedna z tych przypraw, które można dodać do każdego dania, do każdego posiłku.

Powszechnie znane są również lecznicze właściwości cynamonu. Liczne badania wykazały, że regularne spożywanie cynamonu poprawia zdrowie jelit i ogólnie trawienie.

Cynamon nie jest przyprawą super odżywczą, zawiera niewielkie ilości wapnia, karotenu i beta-karotenu. Główną wartością cynamonu są jego właściwości antybakteryjne. Przyprawa ta doskonale chroni przed różnymi bakteriami, grzybami i drożdżami.

Dlaczego cynamon jest dobry na trawienie

Według najnowszego badania z 2023 roku ekstrakt cynamonowy może pomóc złagodzić biegunkę. Grupa osób cierpiących na biegunkę przyjmowała stworzone przez naukowców kapsułki z wodnym ekstraktem cynamonowym. Wyniki wykazały skuteczność leku w zwalczaniu bakterii chorobotwórczych.

Cynamon jest również skuteczny jako środek łagodzący biegunkę i zaparcia, a także jako środek łagodzący gazy.

Ze względu na zawartość błonnika pokarmowego cynamon zmniejsza ryzyko raka jelita grubego. Ta aromatyczna przyprawa pomaga oczyścić układ żółciowy i wątrobę oraz usunąć z organizmu nadmiar soli żółciowych.

Przyprawa pomaga usunąć niepotrzebne płyny z organizmu, jej zastosowanie będzie skuteczne przy chorobach nerek.

W przypadku infekcji pęcherza moczowego zaleca się także spożywanie napojów cynamonowych.

Przyprawa zawiera związek chemiczny eugenol, dość silny środek przeciwbakteryjny, który ma również właściwości przeciwrobacze.

Brązowy aldehyd, będący częścią cynamonu, jest skutecznym lekarstwem na różne choroby zakaźne. Cynamon pomaga w walce z bakteriami chorobotwórczymi, takimi jak Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Vibrio cholerae i innymi, których rozwój może prowadzić do chorób zakaźnych i zapalnych jelit, wątroby i pęcherzyka żółciowego, układu oddechowego i moczowego.

Dobroczynne właściwości cynamonu

Cynamon ma wiele innych korzystnych właściwości. Przede wszystkim znane są jego właściwości przeciwutleniające. Badania pokazują, że nawet po strawieniu cynamonu jego bioaktywne związki, takie jak kwas cynamonowy, nadal wspierają działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne w organizmie.

Badania sugerują, że metabolity cynamonu i wyizolowane z nich związki mogą pomóc chronić mózg przed uszkodzeniami i złagodzić objawy chorób takich jak choroba Parkinsona i Alzheimera.

Badania medyczne wykazały skuteczność cynamonu w leczeniu cukrzycy. „Wyciąg z cynamonu może zwiększać wydzielanie insuliny i chronić trzustkę przed stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym”.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet