Nie powinieneś unieszczęśliwiać swojego dziecka: jakich słów nie należy mówić dzieciom

Zdjęcie: z otwartych źródeł

Pamiętajcie, że dzieci to także jednostki i dopiero uczą się o tym świecie.

Wychowywanie dziecka to sprawa, do której należy podejść odpowiedzialnie. Ponieważ psychika dziecka bardzo różni się od sposobu myślenia i zachowania osoby dorosłej, należy odpowiednio rozmawiać z dziećmi, pisze UNIAN.

Zwroty, których nie należy wypowiadać dzieciom – opinia eksperta

Zacznijmy od jednego z najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców. Wielu psychologów zgadza się, że nie należy mówić dzieciom frazy „Tutaj nic nie jest Twoje”. W ten sposób pokażesz dziecku, że jego granice nie mają dla Ciebie znaczenia, a on z kolei nie będzie czuł się bezpiecznie, bo w każdej chwili może zostać pozbawiony swoich ulubionych rzeczy.

Wśród najważniejszych zwrotów, których należy unikać w komunikacji z dzieckiem, znajduje się także „Możesz zrobić lepiej”. Zwłaszcza, gdy zostanie to wzmocnione wyrywaniem kartek papieru z zeszytów odrabiających prace domowe. Nawiasem mówiąc, te słowa szkodzą nie tylko relacjom z dziećmi, nie należy ich też wypowiadać dorosłym. Często staramy się, jak możemy, a takie komentarze mogą umniejszać wartość wysiłku włożonego w wykonanie zadania.

Eksperci nie zalecają używania nie tylko powyższych zwrotów. Ludzka psychologia działa tak, że nie można mówić dzieciom takich słów, jak „przestań marudzić”, „zamknij gębę”, „zajmij się moimi nerwami” i tak dalej.

Jakich słów nie należy mówić dzieciom – zwróć uwagę

Oprócz wspomnianych wcześniej zwrotów jest jeszcze kilka innych, których najlepiej unikać w komunikacji z dziećmi, jeśli chcemy, aby wyrosły na pełnoprawne jednostki, bez bagażu kompleksów i całkowitego braku poczucia własnej wartości. Psychologowie radzą unikać następujących słów:

  • „Idź sobie, wszystko zrobię sam”.
  • „Czy widziałeś siebie w lustrze?”
  • „Dopiero po mojej śmierci”.
  • „Kiedy dorośniesz, zrozumiesz”
  • „Kiedy dorośniesz, porozmawiamy”.
  • „Kiedy umrę, zrozumiesz”.
  • „Dziewczyny (chłopcy) tak się nie zachowują”.
  • – Nie uda ci się.
  • „Jeśli będziesz się tak zachowywać, wyślę cię do sierocińca”.
  • „Jeśli jeszcze raz to zrobisz, ja…”
  • „Rozczarowałeś mnie.”
  • „Bóg zesłał dziecko”.
  • „Jesteś niewdzięcznym dzieckiem”.
  • „Jesteś gruby (gruby)”.

Wszystkie te wyrażenia po prostu depczą uczucia dziecka. Nawet w domu będzie bał się pokazać swoje prawdziwe oblicze, nie mówiąc już o integracji ze społeczeństwem. Pamiętaj, że dziecko nie jest Twoją własnością, ale osobą, która rozwija się i poznaje świat.

Porozmawiajmy o finansach – dlaczego nie można powiedzieć dzieciom, że nie ma pieniędzy. Pamiętasz, ile razy jako dziecko słyszałeś zdanie: „Nie kupimy ci niczego, nie ma pieniędzy”? I jak się z tym czułeś? Odniosłeś wielki sukces i teraz zarabiasz duże pieniądze?

Dzieci ze względu na swój wiek nie do końca rozumieją, jak działa współczesny świat, jak powstają pieniądze i dlaczego czasami może ich brakować. Ale kiedy dziecko ciągle słyszy od rodziców zdanie „Nie, nie mamy pieniędzy”, pomyśli, że skoro dorośli nie mogą zarabiać pieniędzy, to nie będzie w stanie tego zrobić w przyszłości. Często ludzie, którzy często słyszeli to zdanie w dzieciństwie, są po prostu przekonani, że bieda i brak pieniędzy są czymś normalnym. A wszystko dlatego, że na poziomie podświadomości wierzą, że bez dużej ilości pieniędzy nie można się zrealizować, więc nie powinni nawet próbować.

Zamiast „nie mamy pieniędzy” spróbuj powiedzieć dziecku: „Dzisiaj nie dam rady, ta sprawa przekracza obecny budżet. Przyjdźmy do sklepu w przyszłym miesiącu”. Ale tutaj ważne jest, aby Twoje słowa nie były pustą obietnicą.

Rating
( No ratings yet )
Elite Strefa Kobiet